Черепно-мозковою травмою (ЧМТ) є механічне пошкодження черепної коробки, судин нервів та оболонок мозку, в результаті чого виникає дисфункція. Пошкодження може бути в окремій зоні мозку (осередкове) або вражати більшу частину (дифузне).
Існують відкриті травми, коли порожнина черепа контактує із зовнішніми об’єктами, та закриті, при яких зберігається цілісність кісток, але вражаються шкіра і глибокі тканини.
Серед поширених причин ЧМТ – автокатастрофи, ДТП, побутові травми, вогнепальні поранення, результат фізичного насилля та ін. Без лікування застарілі ЧМТ турбують людину періодичними загостреннями: стомлюваністю, нервозністю і неспокоєм, порушеннями сну, емоційним пригніченням, спалахами агресії, порушенням пам’яті та уваги.
Ускладнення ЧМТ
Ускладнення ЧМТ – різноманітні: судоми, дегенеративні порушення, людина може часто втрачати свідомість, скаржиться на сильні головні болі, не переносить вплив світла і звуків. Поступово функції мозку порушуються незворотно.
Найбільш тяжкі ускладнення – повний параліч, кома і відмирання мозку, тому чим швидше ви почнете лікування після травми, тим краще і більше шансів на повне одужання, а зробити це можна у медичному центрі «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому.
Симптоматика після ЧМТ
Залежно від типу й серйозності травми ознаки можуть проявитися відразу або через кілька днів.
Наявність травми легко запідозрити за кількома ознаками:
сильні головні болі, що не знімаються звичайними анальгетиками;
запаморочення і втрати свідомості;
нудота/блювання;
втрата орієнтування в просторі, порушення координації;
галюцинації, тимчасові амнезії.
Помітивши бодай одну ознаку, негайно зверніться до невролога (невропатолога) нашого медцентру, щоб отримати професійну допомогу.
Особливості лікування ЧМТ
На первинному огляді лікар оцінює стан пацієнта й вивчає історію хвороби.
Для складання індивідуального плану терапії проводять ретельну діагностику, що включає:
КТ: виявляє переломи, крововиливи, гематоми, забиття та пухлини;
МРТ: дає детальну картину про стан тканин і судин мозку, часто застосовується на подальших етапах лікування з метою відстеження динаміки;
електроенцефалографія (ЕЕГ): оцінює ступінь тяжкості травми й допомагає спостерігати динаміку відновлення мозкових функцій.
Гострі травми лікують стаціонарно. Легкі закриті форми ЧМТ усувають протягом перших 3-14 діб, проте необхідний постійний лікарський контроль після виписки.
Лікування закритих травм включає інтенсивну терапію та реабілітацію. На першому етапі хворого стабілізують, часто застосовується операція, після чого приступають до відновлення і усунення/мінімізації наслідків.
Невролог (невропатолог) складає план реабілітації лише після гострого етапу й усунення симптомів ЧМТ. До заходів відновлення відносять: ЛФК, голкорефлексотерапію, гомеопатичні препарати, вітаміни та знеболювальні. Під абсолютною забороною знаходиться алкоголь і психоактивні речовини. Для відновлення втрачених функцій тіла успішно застосовується локомоторна терапія. Її суть – у регулярному повторенні природних рухів, що допомагає утворити нові нейронні зв’язки на місці втрачених і повернути м’язову пам’ять.
Хороші результати дає лікування і реабілітація в перший місяць після травми, але якщо пацієнт звертається по допомогу занадто пізно, розвиваються зміни в нервовій системі, і вилікувати такий стан повністю стає практично неможливо. Тому не слід затягувати з походом до невролога (невропатолога) навіть після незначного ушкодження.
Ранній початок лікування і грамотна реабілітація від спеціалістів медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому допоможуть повністю відновити роботу організму та повернути повноцінне життя!