Мамологія – це розділ медицини який займається діагностикою, лікуванням та профілактикою захворювань грудей. Фахівці даної сфери – мамологи. Спеціалісти, які не тільки займаються діагностикою та консервативним лікуванням захворювань грудей, а й проводять оперативні втручання на молочних залозах – це хірурги-мамологи.
РОЗПОВСЮДЖЕНІ МАМОЛОГІЧНІ ПАТОЛОГІЇ
Мамологія – досить «молодий» розділ медицини, який з’явися досить нещодавно (наприклад, в часи Радянського Союзу мамологів не існувало, а хворобами молочних залоз займалися гінекологи).
Найрозповсюдженіші хвороби, які лікує мамолог:
доброякісні новоутворення – фіброаденоми, ліпоми, атероми грудей;
злоякісні новоутворення в ділянці молочних залоз – рак молочних залоз;
наслідки гормональних розладів – мастопатія, гінекомастопатія;
вроджені дефекти грудей;
спадкові хвороби, які проявляються змінами в молочних залозах;
запальні процеси у грудях – мастити різноманітної етіології;
збільшення грудей у чоловіків за жіночим типом.
КОЛИ ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО МАМОЛОГА
Найстрашніше мамологічне захворювання – це рак молочних залоз. Він може призводити до непоправних наслідків – ампутації однієї або обох молочних залоз або до навіть смерті. Небезпека полягає в тому, що симптоми раку легко сплутати з симптомами інших, менш небезпечних патологій грудей. Саме тому варто негайно звертатися до мамолога, якщо з’являються тверді або м’які утворення у грудях (різної локалізації), больові відчуття, безпричинне їх збільшення або зміна форми.
Тривожними дзвіночками слугують виділення з сосків різного кольору, надмірна чутливість сосків, що доходить до больових відчуттів навіть при легкому натисканні, випуклість або впадання соска, асиметрія грудей, почервоніння в різних ділянках молочних залоз.
Особливу увагу здоров’ю молочних залоз варто приділити вагітним та годуючим матерям. Похід до мамолога обов’язковий, якщо порушується відтік молока або виникають ущільнення в залозах під час годування. Та навіть якщо ніяких симптомів немає, здорові жінки повинні проходити регулярний огляд мамолога.
Для жінок до 40 років МОЗ рекомендує відвідини лікаря один раз на рік, а особам прекрасної статі, яким більше 40 років – кожні півроку. Консультація мамолога повинна проходити згідно з менструальним циклом жінки. Оптимальні терміни консультації – з 6-го по 12-ий день циклу. Саме тоді обов’язкові діагностичні обстеження при відвідуванні мамолога будуть найбільш інформативними.
МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ МАМОЛОГІЧНИХ ПАТОЛОГІЙ
В мамології використовують два найдієвіші методи діагностики молочних залоз – мамографію та УЗД молочних залоз. Дані обстеження дозволяють помітити зміни у структурі органу при перших симптомах та проявах хвороби.
У разі виявлення певних відхилень або новоутворень лікар може призначити додатково біохімічні, гормональні та загальні аналізи крові, пункцію та біопсію матеріалу з подальшим цитологічним та гістологічним дослідженням (при підозрі на рак).
Під час профілактичного огляду пацієнткам до 40 років рекомендовано УЗД-обстеження, а старшим жінкам – мамографію.
Пройти повний спектр діагностичних процедур одночасно з консультацією мамолога можна в нашому медичному центрі. Спеціалісти «Оксфорд Медікал» гарантують пацієнтам точні результати аналізів та досліджень, якісний сервіс та дійсно ефективне лікування!
МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ МАМОЛОГІЧНИХ ПАТОЛОГІЙ
Методи лікування визначаються мамологом та підбираються на основі отриманих результатів обстежень, аналізів та огляду – індивідуально.
Загалом, мамологічні хвороби лікують або консервативно (за допомогою ліків та фізіопроцедур) або оперативно (в разі виявлення новоутворень). Медикаментозні призначення можуть містити гормональні, протизапальні, протинабрякові препарати, а також біодобавки, вітаміни тощо. Хірургічне лікування застосовують у крайніх випадках і майже завжди під загальним наркозом.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ