Нейропатія лицьового нерва (НЛН) є захворюванням периферичних нервів, що характеризується ураженням нервових гілочок. Лицьові нерви відповідають за керування мімічними м’язами, тому при дисфункції спостерігається асиметрія обличчя, м’язи слабшають, а людина відчуває біль.
Причини нейропатії лицевого нерва
Захворювання спричиняють різноманітні фактори:
защемлення нерва через травму, пухлини або вроджені аномалії;
переохолодження, тривале знаходження на протязі;
отит середнього вуха;
інфекції, в т. ч. ГРВІ;
ускладнення після косметологічних і пластичних операцій;
порушення кровообігу мозку, ускладнення інсульту;
зрідка – розсіяний склероз.
Симптоми нейропатії ЛН
Зазвичай нейропатія лицьового нерва має гострий розвиток, раптову слабкість м’язів міміки. Симптоматика наростає від 2-3 годин до 1-3 днів.
Перші ознаки помітні візуально: у людини втрачається рухливість ураженої сторони обличчя, проявляється асиметрія, опускається кутик рота, людина не здатна кліпати оком, усміхнутися тощо.
Серед інших ознак:
Якщо не лікувати нейропатію лицьового нерва, хвороба переходить у хронічний стан і призводить до повного паралічу, який дуже складно вилікувати повністю. А через постійну сухість ока відбувається інфікування і пошкоджується рогівка, що загрожує сліпотою. Тому не чекайте дива, а зверніться до невролога (невропатолога) медичного центр «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому, який усуне проблему у найкоротший термін.
Методи лікування нейропатії лицевого нерва
Лікування НЛН має бути своєчасним, оскільки це підвищить ймовірність одужання. Успішна терапія починається зі встановлення причини хвороби. Фахівець консультує пацієнта, проводить мімічний тест, а також призначає додаткове обстеження:
клінічні лабораторні аналізи;
електроміографію – для дослідження реакції нервів і м’язів на стимулювання;
КТ/МРТ – для точного визначення локалізації проблеми і виключення наявності пухлини.
У перші 72 год. захворювання прописують кортикостероїди для відновлення функції нерва. Усувається інфекційна причина захворювання, а також запалення, набряк і біль. Для цього пацієнт приймає знеболювальні, протизапальні і противірусні ліки. Корисні вітаміни групи В, що живлять нервову тканину.
Важливу роль відіграє фізіотерапія, яку розпочинають з 2 тижня лікування. Для покращення тонусу м’язів проводять курс лікувальних масажів обличчя і розробляють комплекс вправ для міміки. За індивідуальними показаннями призначають рефлексотерапію, акупунктуру, електростимуляцію, грязелікування, магніто- і лазеротерапію, ультрафонофорез та ін.
Разом з медикаментозною терапією та фізіопроцедурами застосовують ударно-хвильову терапію. В результаті покращується трофіка нерва і м’язів, прискорюється регенерація волокон, відновлюється функція мускулатури міміки.
Зазвичай поліпшення відзначається після 3 процедур, загалом їх потрібно до 6, 1-2 рази на тиждень. Одна процедура триває до 10 хв.
Хірургічне втручання
Якщо після консервативної терапії протягом півроку немає покращень, призначають операцію.
Серед методів хірургічного усунення НЛН застосовується:
пластика брів та періорбітальної зони;
підшивання ниток у повіки;
імплантація;
декомпресія лицьового нерва;
реінервація за допомогою ін. нерва (під’язикового);
аутопластика лицьового нерва.
В період відновлення пацієнту заборонено перебувати на протягах і переохолоджуватися.
При перших ознаках паралічу лицьового нерва терміново зверніться до невролога (невропатолога) медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому за професійною консультацією, діагностикою та лікуванням!