Нейроциркуляторна дистонія (НЦД) є порушенням кровообігу при розладах регуляції тонусу судин. Хронічний стрес, інтоксикація, фізична перевтома і шкідливі умови праці порушують роботу судин, викликаючи патологічний стан.
У такому разі рекомендуємо якнайскоріше звернутися до невролога (невропатолога) медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому» та пройти обстеження.
Причини нейроциркуляторної дистонії
Функціональні розлади серцево-судинної системи виникають внаслідок наступних факторів:
Погіршення самопочуття посилює паління, зловживання алкоголем і безконтрольний прийом медикаментів.
Типи і прояви нейроциркуляторної дистонії
Симптоматика проявляється по-різному залежно від форми НЦД та її причин.
НЦД кардіального типу (кардіоневроз): розлади проявляються з боку роботи серця – аритмія, тахікардія, біль в області грудини, відчуття задухи, стискання серця. Біль може тривати до 2 годин.
Гіпо- і гіпертонічний тип: характеризуються короткочасними перепадами АТ після стресу, при зміні погоди тощо. Відчувається головний біль, запаморочення, слабкість, задишка, підвищення ЧСС. Тиск нормалізується без прийому ліків.
НЦД змішаного типу: поєднує кардіоневроз з коливаннями АТ.
Без лікування патологія може призвести до серйозних психічних розладів, панічних атак та істотно знизити соціальну активність і працездатність людини. Крім цього, НЦД може свідчити про розвиток ін. захворювань серця і судин. Тому не чекайте, що симптоматика пройде самостійно – звертайтесь до невролога (невропатолога) якомога швидше!
Методи обстеження нейроциркуляторної дистонії
При обстеженні ключова задача полягає у виключенні ін. патологій – ішемії серця, неврозів, гормональних розладів тощо.
Після огляду та опитування за потреби невролог (невропатолог) призначає консультацію суміжних фахівців, а також ряд обстежень:
ЗАК і сечі;
біохімія крові (на холестерин, глюкозу, коагулограму, гормони щитовидки, аутоімунні маркери);
ЕЕГ, ЕКГ, холтерівське моніторування;
УЗД внутрішніх органів;
рентген;
МРТ.
Перед складанням індивідуального лікувального плану важливо знайти першопричину хвороби і визначити стан здоров’я людини загалом.
Особливості лікування нейроциркуляторної дистонії
Терапію починають з коригування стилю життя, режиму відпочинку і праці, створюють умови для спокою і повноцінного сну та відновлення. Також пацієнтам розробляють збалансовану дієту харчування. Медикаментозне лікування спрямоване на усунення роздратування, нормалізацію тиску і серцевого ритму та налагодження сну. Зокрема для зняття виражених симптомів НЦД призначають седативні ліки, що містять ментол, екстракти валеріани глоду, беладони. Лікар може прописати транквілізатори в індивідуальному дозуванні, а також – препарати з анксіолітичною, вегетостабілізуючою дією. Для активно працюючих людей показаний прийом «денних» транквілізаторів, що не впливають на реакцію і увагу.
Важливо приймати ліки у суворо призначеній лікарем дозі і лише певний період, поступово знижуючи дозування. В результаті вегетативні стани рідшають або зникають зовсім.
Паралельно проводять фізіотерапію, що відновлює вегето-судинну систему:
електросон;
електрофорез;
рефлексотерапію;
масажі;
ЛФК;
сеанси акупунктури.
Аутотренінг і психотерапія зменшують стрес і нормалізують психологічний стан пацієнта. Значний ефект приносять релаксаційні, м’язові і дихальні практики, в т. ч. йога, прогулянки, арома- і арттерапія, плавання тощо. Звичайно, важливо вести здоровий спосіб життя, зміцнювати імунітет і берегти психоемоційне самопочуття. Це не лише прискорить одужання, а й буде профілактикою НЦД.
Патологічний стан при нейроциркуляторній дистонії успішно лікується, й людина швидко повертається до активного життя. Варто лише своєчасно звернутися до невролога (невропатолога) медичного центру «Оксфорд Медікал», який призначить комплексне обстеження й підбере сучасні та дієві методи лікування.