Сильний головний біль, що виникає з певною періодичністю, називають мігренню. Така неврологічна хвороба відрізняється від звичайного головного болю своєю інтенсивністю та тривалістю (зустрічаються ситуації, коли мігрень триває до трьох діб підряд).
Патологія досі не вивчена до кінця, а її напади виникають абсолютно хаотично. Дехто відчуває нестерпний біль декілька разів на місяць, а в когось хвороба проявляє себе лише раз на рік. Не дивлячись на інтенсивність болю, він з часом минає, не залишаючи після себе жодного сліду й не несе небезпеки здоров’ю. На перший погляд, може здатися, що хвороба виникає нізвідки й просто зникає.
ПРИЧИНИ ПОЯВИ МІГРЕНІ
Мігрень часто пов’язують з проблемами регуляції тонусу судин у головному мозку. Порушення може виникнути завдяки генетичній схильності, пережитої травми або анатомічних особливостей.
Спровокувати напад мігрені може що завгодно, залежно від індивідуального перебігу хвороби у конкретного пацієнта.
Зустрічаються випадки, коли головний біль виникає через такі чинники:
Деякі медикаменти та продукти харчування теж здатні провокувати напад мігрені. Наприклад, червоне вино, сири високої витримки, нітрогліцерин та ін.
СИМПТОМИ МІГРЕНІ
Мігрень має певну класифікацію й відповідні симптоми.
Мігрень з аурою. Аурою називають симптоми, котрі виникають за два-три дні перед самим нападом. Пацієнт відчуває оніміння рук, губ, ніг з однієї сторони, бачить світлові плями, лінії, спалахи, нюх, смак та дотик спотворюються. Такі симптоми минають самостійно, а після них настає нестерпний біль – напад мігрені. При першому прояві аури людина може досить сильно злякатися, а таке емоційне потрясіння ще більше посилює інтенсивність болю. Мігрень з аурою вважається класичним варіантом перебігу хвороби.
Мігрень без аури. Настає неочікувано, коли пацієнт цього навіть не підозрює. При цьому «попереджувальні» симптоми повністю відсутні.
Очна мігрень. Досить страшне явище, коли паралельно з мігренню людина відчуває падіння або повне зникнення зору. Теж сильно впливає на психоемоційний стан пацієнта.
Хронічна мігрень. Вважається ускладненням класичної мігрені й характеризується надзвичайно частими нападами (15 днів на місяць протягом, як мінімум, трьох місяців).
До загальних симптомів мігрені відносить сильний головний біль пульсуючого характеру, втрату працездатності, дратівливість, нервове збудження, іноді нудоту та блювання, втрату свідомості та запаморочення. Напад триває від 3 до 72 годин й може супроводжуватися подальшим відчуттям спустошення. Під час нападу будь-які рухи головою, яскраве світло, шум або емоційне чи фізичне навантаження лише посилюють больовий синдром. У пацієнта виникає бажання закритися та полежати в темній тихій кімнаті.
МЕТОДИКИ ДІАГНОСТИКИ МІГРЕНІ
Мігрень не потребує особливих діагностичних процедур, адже її клінічна картина настільки яскрава, що додаткового уточнення не потрібно. При проявах мігрені потрібно звертатися до лікаря-невролога. Він проводить консультацію, збирає анамнез, призначає необхідні препарати.
Діагностика може знадобитися для спростування інших можливих діагнозів (пухлини, патології судин і т. д.). З цією метою призначають КТ або МРТ-обстеження та УЗД судин голови та шиї.
ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ МІГРЕНІ
Лікування мігрені полягає у знятті больового синдрому. Залежно від інтенсивності та різновиду мігрені пацієнту можуть допомагати звичайні протизапальні засоби – ібупрофен, кетопрофен, парацетамол та ін. Якщо ж болі максимально сильні, невролог може призначати спеціальні ліки, що відносяться до групи триптанів. Вони мають надзвичайно сильну дію й призначаються виключено на важкі форми мігрені. Зазвичай це рецептурні лікарські засоби, котрі неможливо придбати без призначення лікаря.
Пацієнт повинен пам’ятати, що неконтрольований прийом знеболюючих засобів може викликати погіршення хвороби та спровокувати медикаментозну залежність. Приймати їх слід лише у дозволених лікарем випадках. До того ж на прийомі у невролога слід згадати наявні проблеми зі шлунком: гастрит або виразку шлунку. Знеболюючі ліки можуть викликати рецидив цих хвороб.
Мігрень – це таємнича хвороба, що приносить нестерпні муки. Тривалий біль, що порівнюють з ударами ножа, можуть сильно зіпсувати життя пацієнта й призвести навіть до психічних порушень. Тому при перших же проявах потрібно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою до медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький». Професійний невролог зможе швидко визначити проблему та надати доцільні рекомендації, що допоможуть максимально приглушити хворобу та перевести її у стадію стійкої ремісії з рідкісними нападами.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ