Небажана вагітність – досить поширене явище серед давно сформованих та новостворених пар. Щоб попередити таку проблему, варто використовувати контрацептиви. Одним із найдієвіших вважається внутрішньоматкова спіраль – її застосовує більше ста мільйонів жінок по всьому світу. Поставити спіраль можна і в нашому медичному центрі.
Дія спіралі пояснюється формою виробу. ВМС (внутрішньоматкова спіраль) схожа на букву Т. Верхня її частина розміщується біля проходу в маткові труби, а нижня – біля шийки матки. Таким чином, сперматозоїд, що потрапляє в матку, не може дістатися до яйцеклітини. Завдяки цьому запліднення не відбувається.
Ще одна особливість – матеріал ВМС. Бувають мідні та гормональні спіралі. Дія спіралі першого різновиду пояснюється тим, що мідь поступово виділяється в маткове середовище та сповільнює рух сперматозоїда. В основі гормональної спіралі знаходиться гормональна капсула. Речовини в ній, вивільняючись, збільшують слизоутворення на оболонках матки. В таких умовах настання вагітності неможливе.
Показання та протипоказання до встановлення внутрішньоматкових спіралей
Дозволити та провести встановлення внутрішньоматкової спіралі може лише кваліфікований гінеколог, котрий провів первинний огляд, зібрав анамнез та зробив повний спектр діагностичних процедур: аналізи, мазки та ультразвукову діагностику.
Спіралі рекомендуються застосовувати жінкам, що вже народжували та мають постійного сексуального партнера. Ті хто не має постійних партнерів та часто їх змінює, піддаються великому ризику зараження хворобами, що передаються статевим шляхом. Зі встановленою внутрішньоматковою спіраллю такі хвороби проникають ще глибше в організм жінки і набагато важче піддаються лікуванню.
Від встановлення спіралі варто відмовитися при надто об’ємних кров’яних виділення під час менструацій (спіраль має властивість ще більше їх посилювати). Оскільки ВМС може збільшити перфорацію стінок матки, жінкам, котрі перенесли один або більше абортів, не варто використовувати даний вид контрацепції.
При таких патологічних станах, як ерозія та дисплазія шийки матки, онкологічні захворювання, запальні процеси статевих органів, позаматкова вагітність в минулому або травми шийки матки, встановлення внутрішньоматкової спіралі суворо заборонені.
Підготовка та процес встановлення
Встановлюють спіраль на 4-ий день менструального циклу – це найсприятливіший період для даної процедури.
Весь процес відбувається на гінекологічному кріслі без наркозу чи місцевої анестезії, адже встановлення ВМС абсолютно безболісне. В процесі може виникнути лише невелике відчуття дискомфорту. Процедура проходить всього за 2–3 хвилини, після неї не повинно виникати больових відчуттів, спазмів або кровотеч. Якщо такі симптоми присутні – потрібно якомога швидше проконсультуватися з лікарем. Через 7 днів після встановлення спіралі необхідно планово відвідати гінеколога та проконтролювати положення і приживання ВМС.
Головні переваги внутрішньоматкових спіралей
Серед переваг такого способу контрацепції можна вирізнити найважливіші:
тривалість дії – спіраль може знаходитися в матці до п’яти років. При цьому її не потрібно замінювати – лише контролювати її положення;
висока ефективність – внутрішньоматкові спіралі мають сперміцидну дію (деактивують сперматозоїди), тому перешкоджають заплідненню. Та навіть якщо сперматозоїд потрапив до яйцеклітини, спіраль перешкоджає закріпленню заплідненої яйцеклітини до стінок матки, і вагітність не настає;
комфорт – після встановлення спіраль ніяким чином не відчувається та не заважає вести звичний спосіб життя;
мала імовірність побічних ефектів – в порівнянні з протизаплідними препаратами спіралі вважаються значно безпечнішими, вони не впливають на гормональний фон та не знижують лібідо.
Встановлення внутрішньоматкової спіралі – це ефективний та простий спосіб захистити себе і свою родину від незапланованої вагітності. Проводити процедуру може лише кваліфікований гінеколог, тому краще звернутися до медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький».
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ