За статистикою, третина жінок стикається із інфекційними симптомами в сечостатевій системі. Актуальність цієї групи захворювань пов’язана з новими уявленнями жінок про статеве життя, особисту гігієну тощо.
Причини та ознаки інфекцій
Залежно від збудника інфекції поділяються на 2 групи:
Неспецифічні: розвиваються в патогенній мікрофлорі (грибки, стрептококи, стафілокок тощо). Проблеми спричиняє неправильна інтимна гігієна, переохолодження, зниження імунітету, неякісна, тісна білизна та невпорядковане статеве життя.
Специфічні: інфекції, що розвиваються на слизовій оболонці й передаються статевим шляхом при незахищених статевих контактах. Збудниками є мікоплазми, гонококи, хламідії, уреаплазми та ін.
Найбільш поширеною інфекцією є грибок. Якщо імунітет жінки – ослаблений, грибок неконтрольовано розмножується й вражає слизову, викликаючи урогенітальний кандидоз або молочницю. Також грибкова інфекція провокує розвиток вульвовагініту і вагініту, коли патогени зачіпають піхву та слизову, викликаючи сильний свербіж і печіння.
Без належної діагностики та лікування грибки поширюються на яєчники, матку і труби й спричиняють інші неприємні хвороби – бартолініт, ендометрит, кольпіт.
Як проявляються сечостатеві інфекції
Симптоми діляться на специфічні та загальні. Останні часто проявляються як запалення в органах малого тазу, а специфічні – частково вказують на збудника хвороби.
Загалом, сечостатеві інфекції мають наступні ознаки:
свербіння зовнішніх органів;
рясні виділення із піхви;
ниючий біль в нижній частині живота;
дискомфорт при статевому акті;
печіння та утруднення сечовипускання.
Іноді симптоми зникають самостійно й періодично повертаються, що може залежати від особливостей жіночого організму, провокуючих факторів та зниження імунітету.
Специфічні ознаки залежать від збудника, що проник у слизову: пінисті зеленуваті виділення, домішки крові, біль в області тазу, водянисті рідкі виділення з неприємних запахом, поява виразок на статевих органах та ін.
За відсутності лікування інфекції призводять до безпліддя, хронічної стадії патологій та ураження інших органів – яєчників, фалопієвих труб, сечового міхура, нирок та печінки. Тому не варто нехтувати найменшими ознаками захворювання й сподіватися, що інфекція пройде, як застуда. Зверніться до кваліфікованого гінеколога, щоб скоріше почати лікування й уникнути ускладнень.
Діагностування інфекцій сечостатевої системи
Основа діагностики – анамнез, вислуховування скарг, огляд і лабораторні обстеження. Для уточнення діагнозу лікар бере мазки на флору, робить бактеріоскопію та бакпосів з антибіотикограмою. Також потрібні імунологічні тести для виявлення антитіл до потенційних збудників інфекції.
Додатково призначається ПЛР-обстеження, яке найбільш точно визначає ДНК-збудників, і УЗД сечостатевих органів – для виключення супутніх патологій.
Особливості лікування сечостатевих інфекцій
Терапія передбачає нормалізацію мікрофлори, усунення збудника і хворобливих симптомів.
Гінеколог призначає прийом антибіотиків, імуностимуляторів і пробіотиків, а також місцеву терапію: спринцювання, ванночки, вагінальні пігулки і свічки. При наявності специфічного походження інфекції обов’язкова умова для одужання – лікування партнера і утримання від статевих контактів до повного вилікування.
Не дозволяйте інфекціям сечостатевої системи псувати якість вашого життя. Якщо ви відчули неприємні симптоми після незахищеного сексу, косметичних процедур або на тлі інших захворювань – не зволікайте. Вчасно звертайтеся до гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому, щоб пройти обстеження, отримати ефективне лікування та рекомендації для швидкого одужання і профілактики захворювань!