Безліч гінекологічних захворювань потребують детального огляду слизової оболонки репродуктивних органів жінки (піхва, вагіна, шийка матки тощо). До недавнього часу медики усього світу мали змогу лише частково оглянути пацієнтку, що не дозволяло зробити точний висновок щодо діагнозу, його поширення та обсягів ураження. На щастя, сучасні технології подарували гінекологам можливість візуально оглянути всі необхідні ділянки за допомогою розширеної відеокольпоскопії – методу, що передбачає розширення шийки матки та огляд її відеокольпоскопом.
Апарат збільшує зображення в 30–40 разів, дозволяючи оцінити стан слизової оболонки. Відеокольпоскопія вказує на розміри запального процесу, тип ураження та патологічні зміни в слизовій оболонці. Окрім цього, таке обстеження дозволяє взяти прицільну біопсію (взяття біоматеріалу для подальшого аналізу в лабораторії).
КОЛИ ПОТРІБНА РОЗШИРЕНА ВІДЕОКОЛЬПОСКОПІЯ
Гінеколог може призначити кольпоскопію, якщо в ході первинного огляду на гінекологічному кріслі та зборі анамнезу виявляються такі скарги:
біль внизу живота;
біль під час сексу;
нетипові місячні (надто об’ємні або дуже малі);
кровотечі або невеликі виділення поза циклом;
порушення менструального циклу;
біль, печіння, тягнучий біль в піхві;
свербіж зовнішніх статевих органів та шкіри навколо.
Окрім посимптомного призначення відеокольпоскопії, жінки до 40 років повинні щорічно проводити обстеження в ході профілактичного огляду. Після 40-річного віку така процедура рекомендується раз на півроку.
Показаннями до проведення кольпоскопії можуть бути і хронічні гінекологічні захворювання в стадії ремісії, перенесені запальні хвороби, дисбактеріоз, післяпологовий період.
ЩО ДІАГНОСТУЄ РОЗШИРЕНА ВІДЕОКОЛЬПОСКОПІЯ
Дані розширеної відеокольпоскопії дають змогу лікарю виявити хвороби шийки матки: ерозію, ектопію, ендометріоз, рак, поліпи та кандиломи. Окрім цього, провівши додаткові лабораторні дослідження, можна виявити ознаки носійства вірусу папіломи людини. Цервіцит, ендоцервіцит, запалення цервікального каналу теж діагностується за допомогою розширеної відеокольпоскопії. До того ж гінеколог може виставити ендометріоз матки, міому матки та побачити передракові стани матки, аналізуючи результати відеокольпоскопії.
Особливістю саме розширеної відеокольпоскопії є можливість не просто побачити хворобу, а й оцінити її розповсюдження, межі запального ураження, провести додаткову діагностику та виявити бактеріологічні захворювання.
ПІДГОТОВКА ДО ПРОЦЕДУРИ
Перед проведенням розширеної відеокольпоскопії пацієнтка повинна мінімум за 2–3 дні відмовитися від сексуальних контактів, не застосувати тампони та не приймати контрацептивні засоби. Перед діагностикою варто провести процедуру особистої гігієни та спорожнити сечовий міхур.
Відеокольпоскопія – це безболісна процедура, яка не потребує багато часу для проведення. Розширена діагностика передбачає попередню обробку слизової оболонки розчином оцтової кислоти або Люголя. Таким чином на зображенні уражений епітелій буде відрізнятися від здорового, що дозволить гінекологу точніше виставити діагноз, а отже – призначити максимально ефективну терапевтичну схему.
Забороняється проводити відеокольпоскопію під час менструації, при гострих запальних процесах в шийці матки та індивідуальній непереносимості йоду чи оцтової кислоти.
ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ОБСТЕЖЕННЯ
Під час обстеження пацієнтка знаходиться в горизонтальному положенні з зігнутими в колінах ногами. Найчастіше процедуру проводять на гінекологічному кріслі. Слизову оболонку статевих органів змащують обраним реагентом. Потім вводять гінекологічні дзеркала, після цього наводять кольпоскоп на цільову зону і проводять візуальний огляд через окуляри приладу.
Якщо під час відеокольпоскопії потрібно зробити забір на цитологію, мазок на флору чи біопсію, то лікар проводить всі маніпуляції після вивчення епітелію. Вся процедура безболісна, неприємні відчуття виникають лише під час забору біопсії. Кінцевий діагноз виставляється після отримання результатів аналізів.
Одна з найчастіших причин для проведення розширеної відеокольпоскопії – підозра на рак шийки матки. Ця загрозлива хвороба часто не проявляється або ж маскується під інші, менш небезпечні хвороби. Саме тому не можна пропускати щорічний огляд у гінеколога з відеокольпоскопією. Окрім цього, регулярний огляд потрібен жінкам, які планують народжувати або тільки-но народили.
Щоб зберегти своє здоров’я – записуйтеся на консультацію до гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» з подальшою розширеною відеокольпоскопією. Ми допоможемо вам бути здоровою!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ