Полікістоз (синдром Штейна-Левенталя, хронічна гіперандрогенна ановуляція) є розладом ендокринної системи, що порушує функцію яєчників і часто спричиняє жіноче безпліддя.
Точна причина виникнення полікістозу досі невідома, проте встановлено, що захворювання провокується генетичними особливостями, розладами в обміні глюкози, хронічними емоційними стресами та іншими чинниками. У разі підозри на захворювання рекомендуємо пройти комплексне обстеження у медичному центрі «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому та розпочати лікування.
Симптоми полікістозу яєчників
Полікістоз проявляється відсутністю або нерегулярністю менструацій, помірним ожирінням, гірустизмом (обволосінням), появою акне та висипань. Також пацієнтки з полікістозом можуть страждати на тривожність і депресію, мати проблеми з харчовою поведінкою та відчувати біль в нижній частині живота, що віддає в поперек і куприк.
Спочатку порушується вуглеводний обмін: клітини втрачають чутливість до інсуліну, що веде до інших гормональних розладів. Яєчники починають виробляти велику кількість андрогенів у відповідь на порушення гормональної центральної регуляції. Згодом зупиняється ріст фолікулів, а в тканинах яєчника відбуваються непоправні зміни.
Крім цього, полікістоз несе ризики настання гіперплазії ендометрія, атеросклерозу, серцево-судинних патологій, онкології матки, тромбофлебіту та інших ускладнень, тому звертатися до гінеколога слід якомога раніше, щоб вчасно взяти захворювання під контроль.
Діагностика полікістозу
Лікар проводить комплексне обстеження, що включає:
опитування та збір анамнезу;
фізикальний огляд на наявність акне, алопеції;
вимірювання ІМТ, талії;
аналіз крові на гормони: загальний та вільний рівень тестостерону, ФСГ, пролактин, тироксин, глюкоза тощо;
серологічний аналіз на ліпідний профіль крові;
гінекологічний огляд;
УЗД та фолікулометрія.
В окремих випадках проводять діагностичну лапароскопію статевих жіночих органів.
Остаточний діагноз полікістозу ставлять при наявності принаймні 2 критеріїв:
Лікування полікістозу
Головна мета лікування полікістозу полягає у відновленні овуляції та забезпеченні запліднення. Терапія проводиться комплексно й може складатися із прийому медикаментів, корекції ваги і стилю життя. Або ж передбачає операцію.
Консервативна терапія спрямована на нормалізацію циклу, гормонального фону та метаболічних процесів, а також попередження безпліддя та серцево-судинних ускладнень. Призначають гормональні ліки-контрацептиви, стимулятори овуляції, препарати для нормалізації цукру крові, а також косметологічні процедури та антиандрогени. Додаткові препарати, зокрема вітамін D, магній та інші – покращують психологічний стан і метаболізм.
Також важливо контролювати вагу. Для цього показане правильне збалансоване харчування та регулярна фізична активність.
Оперативне втручання показане за відсутності результату медикаментозного лікування і при трубному безплідді.
Зазвичай проводять лапароскопію, щоб видалити кісти. Хірург виконує невеликі проколи внизу живота й руйнує патологічні тканини тепловими або лазерними променями. При цьому здорові ділянки не ушкоджуються. Після втручання гормони і овуляція – нормалізуються.
Лапароскопія мінімізує ризик ускладнень і скорочує період відновлення. Протягом 2-3 тижнів після маніпуляції протипоказані фізичні навантаження і статеві контакти.
Щоб профілактувати полікістоз, кожна жінка має тримати вагу під контролем, вести здоровий спосіб життя, вчасно лікувати інфекції та запалення й регулярно відвідувати гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому. Це запорука здоров’я репродуктивної та статевої системи, попередження розвитку полікістозу та його ускладнень.