Менопауза (клімакс) – життєвий період жінки, при якому відбуваються гормональні зміни, рідшають і зникають менструації, а з ними – здатність до вагітності і народження. Це не хвороба, а природна перебудова роботи організму після 45-50 років.
Лікування цей стан потребує, якщо є певні скарги на самопочуття і порушення роботи інших органів і систем. У такому разі радимо негайно звертатися до гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому.
Ознаки менопаузи
За статистикою, виражені симптоми відчуває третина жінок. У інших – немає дискомфорту.
Найчастіший симптом – припливи: відчуття жару, шкіра різко покривається червоними плямами, іноді з’являється відчуття задухи, пітливість і нудота. Проявляється раз на день або тиждень.
Також у жінки відбуваються зовнішні зміни: виникнення зморшок, сухість шкіри та волосся, збільшення ваги, зменшення об’єму грудей тощо. Цикл стає нерегулярним – менструації приходять рідко та без чіткої періодичності.
Також про настання клімаксу свідчать:
сухість піхви та свербіж: особливо відчутно при статевому акті;
психічні зміни: перепади настрою, депресія, дратівливість;
порушення уваги, пам’яті та сну.
В нормальних умовах ці ознаки зникають після адаптації організму і особливого лікування не потребують. Але інколи можуть виникати ускладнення, тому жінці слід прислухатися до себе і вчасно звертатися до гінеколога, щоб зменшити ризик захворювань:
серцево-судинні порушення: стрибки тиску, тахікардія, відчуття стискання в області серця;
остеопороз: кістки втрачають щільність, особливо вразливими стають стегна, зап’ястя та коліна;
сечове нетримання: піхва та інтимні м’язи стають менш еластичними, виникають мимовільні сечопускання;
ожиріння: уповільнюється обмін речовин, змінюється гормональний фон, і жінка починає набирати вагу швидше.
При наявності хронічних патологій у жінок до 40 років може виникнути передчасна (штучна) менопауза, спровокована недостатністю яєчників, операціями з видалення жіночих репродуктивних органів, хіміотерапією та ін.
Щоб клімакс пройшов з мінімальним дискомфортом, і були виявлені усі можливі ризики, варто регулярно консультуватися з гінекологом та проходити огляди.
Методи діагностики і лікування менопаузи
Лікар виявляє менопаузу після обговорення деталей щодо менструацій протягом останнього року. Додатково він призначає ФСГ крові на рівень гормону, що регулює розвиток фолікул у яєчниках. Для виключення супутніх патологій пацієнтка має пройти гінекологічні обстеження, мазки, ПАП-тест, УЗД, мамографію, ЕКГ, а також здати кров на біохімію.
Замісна гормонотерапія: гінеколог призначає ліки, які замінюють гормони, що організм більше не синтезує. Препарати полегшують стан при припливах, знімають вагінальні симптоми, зокрема – усувають свербіння, а мінеральні комплекси – зміцнюють кістки. Але усі гормони мають побічні ефекти, тому їх має виписувати лікар у чітко визначеній дозі.
Місцева гормонотерапія: гель або крем, що зменшує сухість піхви.
Негормональні ліки і фітопрепарати: включають легкі седативні і заспокійливі фіточаї на травах, снодійні, ліки для нормалізації тиску та ін. Також показаний прийом кальцію з вітаміном D для зміцнення кісток.
Профілактика розладів при клімаксі
При настанні менопаузи рекомендовано скоригувати стиль життя:
здорове харчування: збагатіть раціон овочами та фруктами, відмовтеся від копченостей та алкоголю, додайте омега-3;
питний режим: не допускайте зневоднення особливо при пітливості;
активність: навіть 30 хв. вправ на день та прогулянка на свіжому повітрі значно покращить стан;
одяг і постіль з натуральних тканин: бавовна, льон та ін. матеріали не порушують вентиляцію, що зменшує частоту припливів.
відсутність перевантажень: уникайте зайвого стресу, перевтоми та недосипання.
Менопауза – це не патологія, а природні зміни жіночого організму. Але не варто списувати усі нездужання після 50 років на клімакс. Регулярно відвідуйте гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому, щоб вчасно виявити реальну проблему та усунути її.