Бартолінові залози є парними екзозалозами, що розташовані у товщі статевих великих губ. Ці залози продукують і виділяють речовину для зволоження слизової оболонки піхви, що підвищує комфорт при статевому акті.
Кісти бартолінової залози – доброякісні новоутворення, що виникають через запалення, внаслідок якого утворюються порожнини із гноєм. Хвороба може проявитися у жінки в будь-якому віці.
Розтин є популярним методом усунення кіст, що виконується у медичному центрі «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому під місцевим знеболенням і займає не більше 30 хв.
Причини появи кіст бартолінової залози
Основна причина нагноєнь – запалення, спровоковане наступними факторами:
розвиток патогенної мікрофлори при ослабленому імунітеті;
венеричні інфекції: хламідіоз, гонорея тощо;
хронічні патології сечовивідних шляхів;
травми після гінекологічних операцій;
носіння затісної або синтетичної білизни.
Симптоматика і ускладнення, що потребують розтину кіст
Спочатку бартолініт протікає безсимптомно. Невелика кіста не викликає болю, і часто її виявляють випадково: при плановому гінекологічному огляді. Потім від розвитку патогенів утворюється запалення і болючі набряки.
Неускладнена кіста проявляється ущільненням у великій статевій губі, появою візуальної асиметрії і звуженням статевої щілини. Згодом вона може збільшуватись в розмірах і заважати при ходьбі.
Якщо ігнорувати наявність утворення, до патології може приєднатися інфекція, яка викликає сильний біль, набряки і почервоніння губи, поширення інтоксикації (озноб, висока температура тощо), а також болісне запалення пахових лімфатичних вузлів. Тому при підозрілих симптомах варто відразу звернутися до гінеколога.
Підготовка до розтину
Щоб точно визначити ризики нагноєння, гінеколог робить мазки на флору, щоб перевірити наявність неспецифічних патологій, і бакпосів з антибіотикограмою. Ці методи обстеження – важливі для розробки майбутнього плану терапії.
За три доби до маніпуляції варто утриматися від статевих контактів і фізичних навантажень, а також відмовитися від застосування тампонів, косметологічних процедур інтимної зони і припинити прийом антикоагулянтів.
При огляді лікар призначає аналізи, щоб виключити наявність протипоказань:
Протипоказаннями до маніпуляції є менструація, лактація, вагітність, загострення хронічних патологій, гемофілія та онкологія.
Особливості розтину кіст бартолінових залоз
Гінеколог проводить розтин амбулаторно, в процедурному кабінеті під місцевою анестезією. Розтин кіст бартолінових залоз відбувається поетапно:
На найбільш тонкій частині шкіри виконують маленький розріз.
Видаляють гнійний вміст в порожнині та обробляють її антисептиками.
Після виконання розтину проводять дренаж для виходу залишків гною і первинне очищення рани.
Жінка не потребує госпіталізації й практично одразу може повернутися додому.
Через 1-1,5 місяці дренаж прибирають. Гінеколог призначає антисептичні розчини для промивання рани, антибіотики, свічки для зняття болю та препарати для усунення запалення в органах малого тазу. Також фахівець пояснить, як проводити інтимну гігієну.
Період відновлення
Перші 10-14 днів жінка може відчувати помірний біль і дискомфорт. Залишаються легкі почервоніння, гематоми або виділення сукровиці. Після розтину не рекомендовано лежати у ліжку – навпаки, треба багато ходити, але при цьому протипоказані статеві контакти, силові навантаження та активний біг протягом місяця.
Не чекайте на ускладнення, своєчасно звертайтесь по допомогу до гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому – спеціаліст призначить професійне лікування й надасть грамотні рекомендації для швидкого одужання без ускладнень.