Цистит – захворювання запального походження, що вражає слизову оболонку сечового міхура й супроводжується ріжучими болями внизу живота і болісним сечовипусканням.
Недуга часто зустрічається у жінок, що зумовлено особливостями анатомічної будови уретри, яка у прекрасної статі – коротша, ніж у чоловіків. Також довгий і короткий сечівник розташовані близько до піхви, тому інфекція проникає швидше.
Із циститом до гінеколога зазвичай звертаються жінки 20-45 років, які ведуть активне статеве життя, дівчатка 4-12 років, а також жінки в період клімаксу. Але з проблемою може стикнутися жінка будь-якого віку, тому у разі підозр рекомендуємо одразу звертатися до гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому.
Симптоми і розвиток циститу
На початку хвороби утруднюється сечовипускання, жінка відчуває постійні позиви до туалету (раз на півгодини і частіше), з’являється свербіння та печіння. Маленькі дівчата часто намагаються не ходити в туалет через страх болю.
Симптоми наростають стрімко. Показники сечі та крові змінюються, підвищується температура тіла. Серед інших ознак:
- наповненість міхура до і після спорожнення;
- поява різкого запаху та каламутність сечі (з домішками крові);
- біль в животі при спорожненні міхура;
- температура тіла +37,5 ℃;
- в тяжких випадках – біль у попереку, що свідчить про поширення інфекції на нирки.
Вчасно не вилікований гострий цистит швидко переходить у хронічну стадію з рецидивами двічі на рік і частіше.
Багато пацієнток намагаються лікуватися трав’яними відварами, але рослинні ліки підходять лише як доповнення на період відновлення, коли основний збудник хвороби – усунений. В іншому випадку самолікування може погіршити перебіг циститу, а інфекція – поширитися до нирок (рефлюкс). Також можуть розвинутися парацистит, цисталгія, асбцеси або тригоніт.
Щоб уникнути ускладнень, звертайтеся до гінеколога при перших ознаках недуги!
Причини циститу
Ключова причина – інфекція, зокрема кишкова паличка, уретрит, кольпіт, вульвит, кандидоз та ін. До факторів, що провокують запалення, відносяться такі:
- переохолодження:
- гіподинамія;
- слабкий імунітет;
- проблеми із ШКТ;
- зловживання гострими та смаженими стравами;
- хронічні стреси та перевантаження;
- недотримання інтимної гігієни;
- хронічні захворювання по гінекології, в т. ч. – статеві інфекції.
Методи діагностики і лікування циститу
Після опитування і огляду гінеколог призначає аналізи для уточнення діагнозу та призначення індивідуального плану лікування:
- загальний аналіз сечі та аналізи за Нечипоренком;
- біохімія крові;
- бакпосів сечі і мазок на флору;
- УЗД сечового міхура та нирок.
Медикаменти і фітопрепарати
Цистит на гострій стадії лікують антибіотиками і протизапальними ліками. При сильному болю призначають спазмолітики. Якщо є наявність бактерій окремого типу, призначають протигрибкові або противірусні препарати. Доповненням є фіточаї: брусниця, спориш тощо.
Фізіотерапія
Гінеколог може призначити іонофорез, УВЧ, магнітотерапію та ін. процедури залежно від стадії хвороби, віку та супутніх патологій.
При вчасному зверненні до лікаря прогноз – оптимістичний, а лікуватися можна вдома, дотримуючись рекомендацій гінеколога. На період лікування показаний постільний режим, відсутність фізичних навантажень, утримання від статевих контактів, щадна дієта (тепла, негостра їжа, обмеження солі). Курс лікування зазвичай складає 5-7 днів.
Профілактичні заходи
Після терапевтичного курсу важливо не допускати рецидивів. В рамках профілактики необхідно дотримуватися гігієни, не терпіти позиви до туалету, не переохолоджуватися, тримати ноги в сухості і теплі, своєчасно лікувати гінекологічні патології, пити достатньо води (приблизно 30 мл/кг ваги), регулярно обстежуватися у гінеколога.
Застосовувати самолікування народними засобами – неприпустимо. Для отримання кваліфікованої допомоги записуйтеся до гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому – спеціаліст проведе професійний огляд, ретельне обстеження й складе план ефективного лікування циститу з урахуванням особливостей організму.