Ретенційні кісти є поширеною гінекологічною проблемою. Це доброякісні новоутворення, що виникають через закупорку залоз репродуктивних органів: яєчників (фолікулярні кісти), шийки матки (наботові кісти) тощо.
Рідина, яку виділяє залоза, накопичується і, не маючи виходу, підвищує тиск на залозу, відбувається перерозтягнення її стінок, в результаті чого і виникає кіста.
Також кісти виникають у наступних випадках:
У разі знаходження в зоні ризику рекомендуємо звернутися до гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому та пройти обстеження.
Симптоми, при яких показане видалення кіст
Часто кісти не мають виражених ознак, й про наявність утворень пацієнтки дізнаються вже на плановому гінекологічному прийомі під час кольпоскопії або УЗД.
Перші симптоми ретенційних кіст виникають у випадку розмноження патогенних мікробів. Загалом існують такі скарги:
ниючий біль;
постійні виділення крові з піхви (поза менструацією);
зниження лібідо, поява дискомфорту при статевому акті;
порушення циклу.
Гінеколог може порекомендувати видалення кіст, коли медикаменти не приносять покращення. Серед розповсюджених показань до видалення:
Ретенційні новоутворення призводять до ряду ускладнень: внутрішніх кровотеч, інфікування, репродуктивної дисфункції. Також існує ризик розриву судин, які проходять біля кісти, що призводить до масованої крововтрати, а також – перекруту, який може зачепити яєчник і трубу матки й загрожує некрозом.
Обидва випадки потребують негайної операції, тому не слід доводити до ускладнень, а регулярно проходити огляди у гінеколога, щоб вчасно діагностувати наявність кіст і видалити їх на перших стадіях.
Виявлення і видалення ретенційних кіст
При підозрах патології лікар проводить відеокольпоскопію, мазки на флору і нетипові клітини, бере бакпосів виділень піхви, а також призначає дослідження на статеві інфекції та УЗД.
Лікування кіст підбирається індивідуально для кожної пацієнтки, залежно від локалізації новоутворень, їх розмірів, кількості та наявних ускладнень.
Операція з видалення кіст передбачає малоінвазивне втручання, що допомагає уникнути ускладнень, дискомфорту і тривалої реабілітації. Можуть застосовуватися пункції вмісту новоутворення, видалення або розтину кіст з подальшим зшиванням.
Лапароскопія
Тип операції, при якому хірург оперує кісту через маленькі отвори на черевній порожнині. Переваги лапароскопії – низька травматичність, короткий період відновлення та мінімальні ризики ускладнення.
Маніпуляцію проводять зазвичай на запущених стадіях, коли кісти мають великі розміри – під загальним наркозом, у стаціонарі. Пацієнтку виписують через 2-3 доби. Після втручання можливі порушення циклу перші 1,5-2 місяці, але це трапляється рідко.
Радіохвильова хірургія
Один із найсучасніших методів видалення кіст, який застосовують, коли новоутворення мають невеликі розміри. Метод передбачає руйнування та випаровування уражених тканин за допомогою високочастотного струму.
В процесі операції відсутній сильний біль і кровотечі за рахунок миттєвої коагуляції судин. Ризики інфікування і травматизації – зведені до нуля.
Після маніпуляції не лишається рубців і струпів, тому радіохвильове видалення ретенційних кіст можна рекомендувати жінкам, що не народжували і планують вагітність.
Для контролю вилікування і подальшої профілактики повторної появи ретенційних кіст важливо проходити огляди у спеціаліста, здавати необхідні аналізи і дотримуватися рекомендацій лікаря. Крім цього, необхідно слідкувати за своїм гормональним здоров’ям, вчасно лікувати запалення та інфекції та звертатися до гінеколога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому при перших підозрах на наявність новоутворень.