Ректороманоскопія або ректоскопія – це інструментальне ендоскопічне дослідження прямої кишки та дистального відділу сигмовидної кишки.
Проводиться обстеження лікарем-проктологом за допомогою ректоскопа – інструменту, що вводиться в анальний отвір на 20–35 см. Така процедура є досить дискомфортною, але надзвичайно інформативною й дозволяє спеціалісту поставити максимально точний діагноз та призначити найоптимальнішу схему лікування.
Ректороманоскопія не має явних протипоказань. Відстрочити її потрібно лише в період загострення проктологічних захворювань та при загальному тяжкому стані пацієнта (стосується стаціонарних хворих або пацієнтів у реанімаційному відділенні).
ПОКАЗАННЯ ДО ПРОВЕДЕННЯ РЕКТОРОМАНОСКОПІЇ
Діагностична процедура проводиться під час огляду проктологом після пальпаторного огляду та аноскопії. Лікар призначає обстеження, якщо під час збору анамнезу або первинного огляду виявляються такі скарги, як кровотеча з анального отвору, гнійні чи слизисті виділення, запори та часті діареї, відчуття болю, печіння чи свербіння в задньому проході.
Найчастіше ректороманоскопія – це обов’язкова процедура під час проктологічного огляду. Окрім цього, її проводять профілактично пацієнтам, що раніше страждали на проктологічні захворювання або мають хронічну форму подібної патології у стадії ремісії. До того ж повторна ректоскопія іноді призначається для контролю стану пацієнта, динаміки розвитку хвороби та спостереження за ефективністю лікувальної схеми.
ЩО ДІАГНОСТУЄ РЕКТОРОМАНОСКОПІЯ
Дані, отримані під час ректороманоскопії, дозволяють виставити наступні хвороби:
проктит – запалення слизової оболонки прямої кишки;
новоутворення різного генезу – доброякісні та злоякісні;
геморой – розширення гемороїдальних вен із подальшим утворення вузлів;
анальна тріщина – пошкодження слизової оболонки прямої кишки;
сигмоїдит – запалення слизової оболонки сигмовидної кишки;
виразковий коліт – запальне захворювання слизової оболонки ободової та прямої кишок з подальшим утворенням виразок (ран);
дивертикул – випинання стінок кишок.
В якості профілактики дане обстеження варто проходити щорічно людям, старше 40–50 років. В цей період особливо виростає ризик розвитку раку прямої кишки та інших патологій.
ПІДГОТОВКА ДО РЕКТОРОМАНОСКОПІЇ
Ректороманоскопія потребує ретельної підготовки пацієнта. Перш за все потрібно обмежити свій раціон за 2–3 дні до візиту у медичний заклад. Із раціону варто прибрати газовані напої, алкоголь, свіжі овочі та фрукти, бобові, кисломолочні продукти, адже вони сприяють утворенню надлишку газів, що може ускладнити обстеження.
Безпосередньо перед процедурою варто провести очисну клізму. Пацієнт може зробити це самостійно у домашніх умовах. Для цього необхідно набрати в резинову грушу звичайну, ледь теплу воду та провести очищення. Замість води можна використати розчин натрію хлориду (фізіологічний розчин).
Перед процедурою також потрібно утриматися від прийому їжі. Якщо ж вона призначена на вечір, то останнє вживання харчів повинен бути не пізніше, ніж за 2–3 години перед візитом до лікаря. Варто надати перевагу легким стравам у невеликій кількості. У разі появи сильних нервувань можна зробити дихальну заспокійливу гімнастику або ж вжити заспокійливі рослинного походження.
ПРОВЕДЕННЯ РЕКТОРОМАНОСКОПІЇ
Під час процедури пацієнт повинен перебувати к в колінно-ліктьовому положенні (рачки). Лікар змащує ректоскоп та обережними рухами уводить його в анальний отвір на глибину від 20 до 35 см. Розправити просвіт кишки допомагає повітряна манжета. Зображення, отримане ректоскопом, виводиться на екран. Таким чином лікар має змогу зсередини оглянути слизову оболонки досить глибоких відділів кишківника та взяти забір для біопсії.
Під час процедури пацієнт повинен зберігати спокій та глибоко дихати. Для людини з нормальним больовим порогом обстеження проходить безболісно, але в рідкісних випадках, коли це дозволено клінічними показниками, можливе уведення анестезії.
Дослідження займає близько 30 хвилин, а результат з’являється за 10–15 хвилин після обстеження. Якщо анестезія не застосовувалася, хворий може одразу після процедури самостійно пересуватися та йти додому.
Якщо ви бажаєте зробити ректороманоскопію максимально комфортно та швидко – записуйтеся на обстеження до медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький»! Проктолог зробить всі необхідні маніпуляції делікатно та обережно, призначить необхідні лікувальні методи та допоможе швидко позбутися будь-якої проктологічної проблеми!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ