Діагностика офтальмологічних патологій – це складний процес, котрий вимагає максимальної точності від спеціаліста та апаратури. В даній сфері широко застосовується щілинна лампа – спеціальний офтальмологічний апарат, котрий допомагає лікарю ретельно оглянути око та виявити захворювання зорового органу.
Обстеження за допомогою щілинної лампи – одна з обов’язкових процедур, що входять в стандартну консультацію офтальмолога медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький». Даний вид діагностики називається біомікроскопією ока, без якої неможливо встановити вірний діагноз.
Будова щілинної лами
Загалом, щілинна лампа – це комбінація апарату, що випускає сильний промінь світла, і бінокулярного мікроскопа стереоскопічного типу. Напрямок променю світла можна регулювати й направляти його горизонтально, косо або навіть вертикально, що дозволяє оглядати необхідні ділянки ока. Оскільки світло виходить із маленького отвору-щілини, апарат отримав назву «щілинна лампа».
Сучасні технології дозволили розширити функціонал щілинної лампи. Завдяки спеціальним адаптерам та програмному забезпеченню результати обстеження можна фіксувати та зберігати. Це допомагає прослідкувати динаміку захворювання та зрівнювати стан очей в різні проміжки часу.
Існує два різновиди пристрою – стаціонарний та ручний. Стаціонарна щілинна лампа кріпиться до робочого місця гвинтами – вона має значні розміри та вагу. Ручна модель набагато компактніша та легша. Її можна переносити з місця на місце, при цьому функціональність апарату не втрачається.
Будова щілинної лампи продумана до найдрібніших деталей. Наприклад, управління променем світла відбувається за допомогою однієї ручки, завдяки чому лікар керує апаратом лише однією рукою. Всі кріплення та розміри розраховані так, щоб положення голови пацієнта дозволяло отримати найточніші результати обстеження.
Які процедури проводяться за допомогою щілинної лами
Щілинна лампа призначена для проведення біомікроскопії ока. Дана процедура дозволяє вже на ранніх стадіях виявити патології кон’юнктиви, рогівки, зіниці, кришталика, рогівки, райдужної оболонки ока. Тобто передньої частки ока.
Якщо щілинна лампа оснащується додатковими оптичними приладами та лінзами, лікарю відкривається доступ і до більш глибоких відділів зорового органу: очне дно, скловидне тіло.
За допомогою щілинної лампи виявляють широкий спектр захворювань ока, а проведення обстеження показане при почервонінні очей, різях в очах, виділеннях, зниженні зору або помутнінню очей, появи неприємних відчуттів в очах. До того ж біомікроскопія показана і для профілактичного огляду один раз на рік. Пацієнтам, що входять до групи ризику розвитку патологій ока, проведення огляду з допомогою щілинної лампи рекомендується двічі на рік.
Як проходить обстеження та його переваги
Біомікроскопія за допомогою щілинної лампи проводиться в положенні сидячи. Підборіддя ставиться на спеціальну підставку, а лоб спирається на верхню частину апарату. Лікар сам регулює положення голови, обираючи ідеальний «ракурс». Далі зі щілини пристрою випускається яскраве світло, напрямок променю регулюється. Промінь висвітлює необхідні ділянки ока, а лікар за допомогою мікроскопа оглядає структуру тканин.
Для того, щоб оглянути очне дно та диск зорового нерву, потрібно покрапати в око спеціальний препарат, який розширює зіницю. Розширення відбувається протягом 25–40 хвилин. Після цього процедура повторюється.
Якщо потрібно додатково перевірити рогівку, в око крапають краплі, які зафарбовують тканини, після чого око оглядається у кільовій лампі. Після цього фарбники змивають зволожуючим препаратом.
Переваги діагностики на щілинній лампі очевидні:
швидкість – така процедура триває лише 5–10 хвилин;
безпечність – механічний вплив на око повністю відсутній;
інформативність – щілинна лампа дозволяє оглянути всі зони очей;
діагностична цінність – за допомогою біомікроскопії діагностують майже повний спектр патологій ока.
Огляд щілинною лампою в медичному центрі «Оксфорд Медікал Хмельницький» – це швидка, безболісна та ефективна діагностична процедура, яка дозволить зберегти здоров’я очей та обрати найоптимальнішу схему лікування!