Формування зображення в оці відбувається на поверхні сітківки. Коли цей процес в нормі – людина відмінно бачить і близькі, і далекі предмети. Якщо ж функція ока порушена, а зображення формується за сітківкою, розвивається досить поширена проблема – гіперметропія (далекозорість).
Це явище, при якому пацієнт добре бачить віддалені предмети, а близькі – погано. Воно зумовлене дефектами зорового органу: надто коротка вісь очного яблука, маленька передня камера та замалий діаметр рогівки.
Розрізняють три стадії гіперметропії: слабка (відхилення до двох діоптрій), середня (відхилення від двох до п’яти діоптрій) та висока (відхилення більше п’яти діоптрій).
ПРИНИ РОЗВИТКУ ДАЛЕКОЗОРОСТІ
Причини розвитку гіперметропії залежать від виду хвороби. Вроджена патологія з’являється з невідомих причин і в половині випадків нормалізується без будь-якого втручання. Така особливість виникає у дітей, які народжуються з надто маленьким очним яблуком.
З часом око розвивається, а його розміри досягають стандартних розмірів, і як наслідок – зір також приходить в норму. Та в 50 % випадків такий процес не відбувається, дитина не просто залишається з далекозорістю, а й ризикує отримати ускладнення (наприклад, косоокість). В таких випадках лікування необхідно проводити обов’язково і якомога швидше – і краще за все звернутися до медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький»!
Набута далекозорість притаманна людям похилого віку. Її поява зумовлена втратою очними м’язами своєї сили, внаслідок чого акомодація зменшується, і зображення формується за сітківкою ока. На жаль, в таких випадках хвороба лише прогресує і значно знижує якість життя пацієнта, хоча й не складає особливої небезпеки для здоров’я.
СИМПТОМИ ДАЛЕКОЗОРОСТІ
Найвираженіший симптом гіперметропії – неспроможність чітко бачити предмети, які розташовані близько до обличчя. Такий симптом з часом тільки посилюється, і людина повинна віддаляти від себе предмети, щоб чітко їх побачити. Особливо яскраво цей симптом спостерігається під час читання. Спочатку пацієнт помічає, що не може прочитати мілкий шрифт, а з часом – і великий.
Додаткові симптоми гіперметропії:
головний біль, що проявляються після напруження очей;
порушення сну;
психоемоційні порушення (роздратованість, тривожність, відчуття смутку, нервозність);
дискомфорт в очах;
синдром лінивого ока – стан, коли одне око майже не працює (в більшості виникає у дітей при вродженій далекозорості).
При захворюванні можуть спостерігатися або всі симптоми одразу, або їх частина. При відсутності лікування з часом вони тільки посилюються.
МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ ДАЛЕКОЗОРОСТІ
Діагноз гіперметропія встановлюється на прийомі у офтальмолога та тільки після ряду апаратних обстежень. До них відноситься вимірювання гостроти зору, огляд очного дна, вимірювання ступеню рефракції, перевірка рухів очного яблука, визначення наявності бінокулярного зору та його особливостей, вимірювання кривизни рогівки та її розмірів.
Всі процедури направлені на визначення ступеню гіперметропії, її характеру, наявного відхилення зору в діоптріях та причин розвитку хвороби.
МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ДАЛЕКОЗОРОСТІ
Далекозорість не завжди потребує лікування. Наприклад, у дітей, у яких було виявлено недорозвиненість очного яблука, зір вирівнюється завдяки росту ока. В інших випадках лікування далекозорості поділяють на консервативні та хірургічні методи. До перших відносяться окуляри з позитивним значенням лінз («лінзи з плюсами») та контактні лінзи.
До хірургічних методів відносять лазерну корекцію зору, заміну кришталика та імплантацію контактних лінз. Всі процедури досить добре переносяться пацієнтами та дозволяють насолоджуватися нормальним зором вже через декілька годин після процедури.
Для підтримки здоров’я очей та додаткової стимуляції роботи очних м’язів офтальмолог може призначати спеціальні вправи та вітамінно-мінеральні комплекси.
Далекозорість – не найстрашніша хвороба зорового апарату, але приносить надзвичайний дискомфорт та значно знижує якість життя. Щоб уникнути таких наслідків та ускладнень хвороби – звертайтеся на огляд офтальмолога до медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький».
Записуйтесь на прийом – ми не дамо віку або вродженим патологіям зору зіпсувати вам життя!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ