Кератоми – поширені доброякісні утворення на шкірі, що утворюються із клітин епідермісу. Зустрічаються як правило на обличчі, шиї та спині й найчастіше проявляються у літніх людей.
Зовні вони схожі на веснянки або родимки від тілесного до темно-коричневого відтінку. Кератома поступово розростається і по досягненні великих розмірів заважає людині, доставляючи біль.
Причини виникнення кератом
Ключовою причиною вважається тривалий вплив УФ і вік (старечі кератоми), але це новоутворення можуть з’явитися у бідь-якому віці, у хворих на діабет або ожиріння.
Появу кератом також провокують:
нейроендокринна дисфункція і метаболічні розлади;
порушення синтезу статевих гормонів;
авітаміноз (дефіцит вітаміну А);
хімічне ураження і травматизація шкіри через тертя одягом.
Чи небезпечні кератоми
Самі по собі ці утворення не становлять загрози для організму, адже це естетичний недолік. А маленькі кератоми – взагалі відпадають самостійно. Проте вони можуть заглиблюватися і збільшуватися. Поверхня твердішає, тріскається і кровоточить. Це призводить до інфікування рани і приєднання інших захворювань.
Також вас мають насторожити кератоми, що стрімко розростаються, адже можуть з’явитися рогові кератоми, які небезпечні тим, що можуть перерости в онкологію. Тому швидше зверніться по допомогу до дерматолога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому – фахівець підбере дієвий метод видалення утворень.
Лікування кератом
Діагностика і встановлення виду новоутворень починається з огляду і опитування пацієнта. Для уточнення діагнозу і вибору методики лікування проводиться біопсія тканин і гістологія, щоб виключити злоякісне походження.
Дієвим способом кератом є їх видалення. Проте обов’язкове видалення не завжди показане: деякі пацієнти спокійно живуть з ними до старості. Прибирають лише ті новоутворення, що можуть переродитись у рак, і ті, що доставляють дискомфорт та мають естетичний дефект. З метою профілактики видаляють кератоми людям, які мають часто перебувати на сонці.
Сучасні методи видалення кератом
Метод видалення кератоми підбирається залежно від ситуації – кожного конкретного випадку.
Лазерна терапія
Промінь спрямовують чітко на кератому, й він випалює пошкоджену шкіру до здорових шарів. Одночасно коагулюються судини, які живлять новоутворення, тому кровотеча відсутня. Рана загоюється до 2 тижнів. В цей період не бажано паритися в сауні, приймати ванну і перебувати на сонці.
Радіотерапія
Виконується апаратом Сургітрон. Високочастотні радіохвилі діють схоже з лазером, безконтактно випалюючи уражені тканини, не зачіпаючи здорову шкіру.
Процедуру проводять під місцевим знеболенням протягом кількох хвилин. Після маніпуляції рана затягується кірочкою, що відпадає сама максимум через тиждень. Рубець – відсутній, почервоніння зникає протягом місяця. Зону видалення слід захищати від сонця.
Кріодеструкція
Кератому видаляють кріоаплікатором з рідким азотом температурою -196 °C. Цей метод безболісний і безпечний. Під дією холоду патологічні тканини руйнуються та гинуть, відпадаючи через тиждень. На вільному місці регенеруються здорові шари шкіри, а відновлення триває до місяця. На місці маніпуляції лишається маленька світла пляма.
Електрокоагуляція
На кератому діє високочастотний струм. Уражені тканини нагріваються, що спричиняє руйнацію і загибель патологічних клітин. Особливість методу – в можливості видаляти множинні кератоми, адже коагулюються навіть великі судини, що знижує ризик кровотечі. Але процедура залишає шрами.
Хірургічне висічення
До цього методу вдаються лише при дуже великих за розміром і множинних новоутвореннях, адже після операції лишаться помітні рубці. Хірург вирізає патологічні тканини скальпелем, перекриває судини й накладає 1 або кілька швів.
Помітили на собі плями, що болісно зачіпаються одягом або кровоточать та сверблять без причини? Зверніться до дерматолога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому, щоб швидко і безболісно позбутися кератом у комфортних умовах!