Вітиліго називають білі або світло-рожеві плями на шкірі, що зустрічаються у 1 % населення планети. Загалом це косметичний дефект, який не загрожує життю і здоров’ю людини, але згодом плями поширюються, привертаючи сторонню увагу і псуючи зовнішність. Тому, щоб позбутися комплексів, існують способи лікування знебарвлення шкіри.
Особливості, причини і ознаки патології
Вітиліго проявляється плямами на шкірі. Вони безболісні, мають неправильну форму і чіткі межі. Локалізуються будь-де на обличчі, кінцівках чи тулубі. Іноді вітиліго з’являється у волосистій зоні голови, і волосся там втрачає пігмент. Знебарвлення відбувається від кількох годин до кількох діб.
Точні причини появи вітиліго достеменно невідомі, проте вважається, що хвороба має автоімунне походження і є хронічною. Здорові люди мають активні клітини, що продукують меланін для пігментації шкіри чи волосся. При вітиліго втрачається функція цих клітин, в імунній системі відбувається збій, і вона починає руйнувати власні клітини.
Серед інших причин патології виділяють такі:
дефіцит міді і цинку;
гормональні порушення;
опіки і травматизація шкіри;
генетична схильність і мутації;
опромінення;
вплив формальдегідів та ін. сполук;
стреси;
дисбактеріоз, зараження гельмінтами.
Виявити у себе вітиліго легко по світлим плямам з темним ободком, знебарвленні волосинки в місці їх виникнення, скупченні і поступовому зливанні тощо.
Увага! Хоч вітиліго фізично не завдає незручностей і спочатку непомітне, патологія може призводити до інших аутоімунних станів – анемії, гіпотеріозу та діабету. Також нерідко проявляється висока чутливість шкірних покривів до сонця і механічних дотиків та аномальна зміна відтінку очей, іноді запалюється сітківка.
Тож, якщо ви раптом помітили на шкірі світлі плями, звертайтесь по допомогу дерматолога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому.
Методи лікування вітиліго
Даною проблемою займається дерматолог. Після огляду шкірних покривів, виявлення депігментації лампою Вуда та ряду інших лабораторних та інструментальних досліджень, включаючи біопсію тканин, призначається індивідуальна комплексна терапія.
Вона спрямована на стримування збільшення плям і відновлення продукування меланіну. Включає фізіотерапію, психотерапію, прийом медикаментів для нормалізації гормонів і косметологічні процедури.
Серед ліків призначають креми та мазі, а також кортикостероїди і локальні інгібітори кальциневрину та янус-кіназ. Для пацієнтів з дефіцитом вітаміну С і міді показаний прийом вітамінних комплексів.
Фототерапія
Доведена ефективність лікування світлолікуванням. Імпульсна дія УФ активізує синтез меланіну.
На патологічну ділянку спрямовують короткочастний променевий потік, що загоює уражені зони. Позитивні результати дають вже перші сеанси, сприяючи зникненню малих вогнищ депігментації і зменшенню великих. Процедуру можна проводити усім, в т. ч. вагітним, годуючим та дітям.
В процесі фототерапії застосовується інноваційне обладнання – лампи Philips TL-01 з хвилями довжиною 311 нм та ін. апарати.
Чи можна уникнути вітиліго
Незважаючи на малу вивченність хвороби можна вжити профілактичних заходів. Вони полягають у скороченні періодів перебування під сонцем, особливо в полудень. У спекотний сезон користуйтесь засобами з SPF-захистом, збалансовано харчуйтесь, вчіться боротися зі стресом, а також виключіть прямі контакти з потужними хімічними засобами.
Регулярно проходьте планові обстеження та вчасно коригуйте гормональний фон і зміцнюйте імунітет.
З’явилася невелика світла плямка незрозумілого походження? Не зволікайте з візитом до дерматолога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому, адже діагностувати і позбутися вітиліго простіше і швидше вдасться саме на ранніх стадіях.