Варикоцеле є поширеним чоловічим захворюванням й характеризується патологічним розширенням вен сім’яних канатиків яєчка. Патологія спричиняє застій крові та недостатність живлення і надходження кисню до тканин, викликає порушення терморегуляції й зниження фертильності.
Причини і прояви хвороби
Варикоцеле спричиняють спадкова слабкість судин, деформації та перетискання та інші пошкодження вен, грижі, хронічний закреп, підвищення внутрішньочеревного тиску.
Симптоматика досить обширна, проте варикоцеле можна запідозрити у наступних випадках:
«тягнучий» біль у мошонці;
біль в паховій зоні;
опущення/збільшення яєчка (зазвичай лівого, але існують випадки право- і двостороннього варикоцеле);
провисання мошонки;
посилення дискомфорту при будь-якій фізичній активності.
Варикоцеле слід лікувати вчасно, оскільки без терапії неминучі безпліддя, фімоз, простатит та інші ускладнення. Для цього регулярно проходьте планові обстеження в уролога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому та одразу звертайтесь по допомогу фахівця при перших же ознаках патології.
Діагностика і лікування варикоцеле
Часто варикоцеле не завдає хворому дискомфорту, а патологія діагностується випадково, при плановому огляді. Симптоматика може бути слабкою або взагалі – не проявлятися. Виражені ознаки з’являються на ІІ-ІІІ стадіях. Тому, щоб підтвердити захворювання, лікар призначає доплерографію або УЗД, флебографію, а також здачу спермограми, оскільки варикоцеле часто спричиняє чоловіче безпліддя.
Лікувальні методи
Ефективно вилікувати варикоцеле можна лише оперативно, хоча на ранній стадії патологія піддається медикаментозній терапії.
Операція проводиться на 2 і 3 стадії та при ускладненнях. Застосовуються класичні і малоінвазивні методи видалення/перетискання пошкоджених вен для нормалізації кровотоку.
Показаннями до хірургічного втручання є такі ситуації:
хворобливі відчуття в мошонці;
уповільнення/припинення росту яєчка в підлітковому віці;
безпліддя;
виражені естетичні дефекти.
Методику підбирають залежно від ступеня й особливостей здоров’я пацієнта.
Оперативне втручання
Операції проводяться кількома методами та завжди підбираються індивідуально:
Іванісевича: виконується розріз до 5 см, яєчкову вену перев’язують, щоб припинити зворотний відтік і усунути застої крові. Даний метод дозволяє роздивитися лише невелику зону судин, тому зараз операція застосовується все рідше.
Мармара: мікрохірургічна процедура, при якій через 2-сантиметровий розріз у паховому каналі виділяють сім’яний канатик. Ушкоджені вени, перев’язують і перетинають. На рану накладаються шви.
Паломо: пошарово розрізається шкіра, клітковина, фасції й м’язи черева. Після цього хірург дістається до вени, перев’язує і перетинає її.
Ендоскопічна: малоінвазивний спосіб, що забезпечує менший період відновлення і малу травматичність. Хірург виконує 3 проколи в зоні пупка, куди вводить лапароскопічне обладнання й інструменти, знаходить вену, накладає дужки з титину й перетинає судину.
Склеротерапія: найбільш сучасний метод, при якому у просвіт вени вводять склерозант, що провокує її зрощення. Кровоток до яєчка припиняється, після чого уражену судину перетинають.
Класичні операції виконуються під місцевим або загальним наркозом. Пацієнт перебуває у стаціонарі 1-2 доби. Склеротерапію проводять амбулаторно.
Як уникнути варикоцеле
Після втручання показана підтримуюча терапія, щоб прискорити загоєння та відновити фертильність.
Щоб профілактувати та попередити рецидиви, необхідно правильно харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок, бути активним але не перевантажуватися, обстежуватися в уролога раз на рік.
В медичному центрі «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому терапію проводять кваліфіковані урологи з використанням інноваційного обладнання. Не забувайте проходити планові огляди та вчасно записуйтеся на прийом уролога при підозрах на варикоцеле, щоб попередити ускладнення і швидше одужати.