Урологічні захворювання вважаються інтимними й часто замовчуються. Не дивлячись на це вони надзвичайно розповсюджені серед пацієнтів різних категорій.
До хвороб, яких соромляться, відноситься й нетримання сечі – воно зустрічається переважно у жінок, але іноді спостерігається і у чоловічої статі.
Існує три різновиди нетримання сечі: стресове (мимовільне), імперативне (з сильним позивом до сечовипускання) та змішане. Найчастіше зустрічається стресовий тип нетримання (від 19 до 64 % випадків), імперативне нетримання виникає у 20% пацієнтів, а змішаний тип у 5% випадків.
Причини нетримання сечі
Причини виникнення проблеми залежать від типу захворювання.
Стресове нетримання виникає через відсутність замикального механізму в сечовивідній системі. Тобто при підвищенні внутрішнього тиску система, що стримує сечовипускання, просто не працює, й виділення сечі проходить абсолютно мимовільно, несвідомо. Особливо це проявляється при фізичному навантаженні.
Спричинити дисфункцію цієї системи можуть важко перенесені пологи, постійне надмірне фізичне навантаження, недостатнє виділення естрогену, травми сечовидільних шляхів.
Імперативне нетримання сечі супроводжується сильним позивом до сечовипускання та мимовільним виділенням сечі незалежно від фізичного чи емоційного стану пацієнта. Подібний розлад виникає на фоні інфекцій сечостатевої системи, закупорки сечовидільних шляхів, порушень нервової системи, ушкодження м’язів сечового міхура. Окрім цього, подібне нетримання може вказувати на наявність пухлини (доброякісної чи злоякісної) в сечовидільних шляхах.
Симптоми нетримання сечі
Нетримання сечі без ускладнень розпізнати дуже просто. Пацієнти помічають несвідоме випорожнення сечового міхура вже після того, як це сталося. Окрім цього, присутній неприємний запах та навіть при початкових стадіях – волога нижня білизна. На фоні цього розвиваються психоемоційні порушення: нервозність, параноїдальні думки, тривожність, депресія, зниження лібідо, відсутність статевого життя і поява комплексів.
Якщо нетримання супроводжується провисанням органів малого тазу (сечостатевої системи), часто проявляється біль внизу живота під час сексу, фізичного навантаження або в стані спокою. При цьому вищеперелічені психологічні проблеми тільки посилюються.
Діагностика та лікування нетримання сечі
Діагностика нетримання будь-якого типу розпочинається зі збору анамнезу. Вже на цьому етапі лікар може встановити діагноз, та для виявлення першопричини захворювання і можливих його ускладнень проводиться огляд на гінекологічному кріслі, УЗ-діагностика репродуктивної та сечовидільної системи. Окрім цього, проводиться ряд аналізів, матеріалом яких слугує кров та сеча. На основі обстежень лікар може встановити наявність бактеріологічного зараження, запалення та інших патологічних процесів.
Лікування нетримання сечі поділяється на консервативні та операційні методи. До першої категорії відносяться фізіопроцедури, тренування м’язів тазового дна. Щоправда, подібні методи здатні допомогти лише у випадку імперативного нетримання. В разі стресового або змішаного типу допомогти зможе лише оперативне втручання.
Існує три принципи оперативного втручання: підслизові ін’єкції колагену для збільшення об’єму сфінктера сечового міхура (стримуючий механізм), пластика слизових оболонок піхви зі встановлення штучного сфінктера та слінгові оперативні втручання із встановленням петель (TVT-операції). Останній різновид має найвищу ефективність, займає не більше 30 хвилин та має максимально короткий реабілітаційний період (близько доби в стаціонарі).
Нетримання сечі – це проблема, що зустрічається в багатьох пацієнтів та має фізіологічну і психологічну сторону.
Урологи медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» – це люди, що за максимально короткий період зможуть позбавити вас від такої інтимної проблеми, допоможуть забути про комплекси, призначать і проведуть повну діагностику сечостатевої системи та індивідуально підберуть найоптимальніший метод лікування.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ