Пієлонефрит – це запалення балій нирок, що супроводжується порушенням фільтрування крові, провокує втрату мікроелементів та іншої дисфункції органу.
Причини й ознаки хвороби доволі широкі. Пієлонефрит може проявитись в будь-якому віці, проте частіше на нього хворіють діти, жінки (на початку статевого життя, вагітні), чоловіки похилого віку з аденомою, простатитом або уретритом. Ймовірність пієлонефриту підвищується при туберкульозі, діабеті, ангіні, пневмонії, сечокам’яній хворобі та ослабленні імунітету.
Симптоми пієлонефриту
Про пієлонефрит сигналізує висока температура, озноб, нудота з блюванням, біль у попереку, болісне сечовипускання, різкий запах, каламутність і осад в сечі (часто – з кров’ю).
Патологія доволі складно діагностується: пієлонефрит маскується під ГРВІ, цистит та ін. запалення, через що люди починають самостійне лікування і вчасно не звертаються до спеціаліста. Але це вкрай небезпечно, оскільки гостра форма без усунення збудника інфекції з часом рецидивує й перетікає в хронічну стадію.
Невідкладної допомоги потребують:
Без лікування розвиваються непоправні ускладнення – абсцес нирок, паранефрит, недостатність нирок, некроз та ін. Тому не варто зволікати! При підозрілому стані одразу звертайтеся до уролога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому – вчасно виявлена хвороба набагато легше піддається терапії, а лікування триває менше.
Діагностика пієлонефриту
Попереднє визначення запалення нирок ґрунтується на скаргах пацієнта на озноб, біль в попереку, утруднене і болісне сечовипускання тощо.
Збираючи анамнез, важливо знайти хронічні інфекції – карієс, часті застуди, цистит, переохолодження, перенесені операції та ін. На огляді уролог відзначає блідість пацієнта, болісну реакцію на постукування в районі попереку (симптом Пастернацького), підвищення АТ і набряки.
Інформативнішу картину дають клінічні обстеження:
Для оцінки розмірів і структури нирки, наявності пухлин і каменів застосовують УЗД, або більш чутливі інструменти – КТ і МРТ. Пієлонефрит виявляють по збільшенню розмірів нирки, ущільнення і потовщення її паренхіми. Чашки і балії – розширені, присутні грубі рубці в кортикальному шарі органу.
На запущених стадіях пієлонефриту нирка зморщується, а її функції можуть бути втрачені незворотно.
Комплексне лікування пієлонефриту
Консервативне лікування є основним та найбільш дієвим, тому рекомендуємо звертатися саме до нашого медцентру. Гострий стан полегшують антибіотиками, знеболювальними, спазмолітиками й ліками з антисептичною дією на рослинній основі. Також купірують обструкцію, що перешкоджає сечовідтоку.
Важливу роль відіграє дієта. Виключають продукти, що навантажують нирки, знижують кількість солі та білку в раціоні. Слід утриматися від смаженого, жирного, надто гострих спецій і соусів. Необхідно збагатити харчування свіжими фруктами й овочами, вживати нежирне біле м’ясо й пити достатньо води (не менше 30 мл/кг ваги).
В особливо тяжких випадках вдаються до операції.
Пієлонефрит лікують залежно від форми. Гострий потребує до 2 тижнів, хронічний – 1,5-12 місяців.
Заходи профілактики
Особливо уважно варто бути людям, що знаходяться в групі ризику. Їм треба регулярно відвідувати уролога та проходити обстеження.
Уникнути захворювання допоможуть наступні рекомендації:
споживання достатнього обсягу рідини,
захист від переохолодження;
вчасне усунення інфекцій;
дотримання правил гігієни;
зміцнення імунітету;
фізична активність і правильне харчування;
оптимальний режим праці/відпочинку/сну.
При появі перших симптомів запалення нирок не слід займатись самолікуванням, а відразу звернутися по допомогу. Завдяки сучасному обладнанню і всебічному обстеженню в медичному центрі «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому лікар швидко знайде причину захворювання, щоб призначити терапію, яка підійде саме для вашого випадку.