Гіперпролактинемія – стан, при якому підвищується рівень пролактину, що не пов’язано із періодом вагітності і лактації при грудному вигодовуванні дитини. Часто патологія проявляється у жінок 25–40 років, проте зустрічається і у чоловічої статі.
Що спричиняє гіперпролактинемію
Фізіологічно, крім вагітності і лактації, цей гормон підвищується при статевому контакті, сильних фізичних та емоційних навантаженнях та вживанні великої кількості білка. Це не становить загрози здоров’ю, адже рівень пролактину швидко нормалізується. Але існують і патологічні причини – хвороби гіпофіза та гормональні розлади, прийом певних груп ліків тощо.
Серед інших причин виділяють: пухлини в гіпоталамусі й гіпофізі, захворювання щитовидки, полікістоз у яєчниках, недостатність наднирників та нирок, простатит, менінгіт, цироз печінки тощо.
Ознаки гіперпролактинемії
В результаті гормонального збою у жінки виникають наступні патології:
У чоловіків спостерігається гінекомастія (збільшення молочних залоз) та поява з них виділень, знижується лібідо і потенція.
Без своєчасного лікування на тлі гормональних розладів розвиваються інші захворювання організму, а також підвищується ризик безпліддя. Тому важливо якнайскоріше звернутися до кваліфікованого лікаря, щоб встановити причину патології і пройти дієве лікування без виникнення ускладнень.
Як виявляють гіперпролактинемію
Після консультації лікар призначає аналіз крові на рівень пролактину та інші гормони. Рекомендовано здати кров 2–3 рази, щоб порівняти результати і встановити, чи не змінюється вміст гормону через фізіологічні процеси. Жінки мають здавати аналіз на початку циклу, чоловіки – коли завгодно.
До інструментальних методів обстеження відносять:
рентген, КТ/МРТ гіпофіза – для оцінки структури і виявлення новоутворень;
чоловікам – прийом окуліста (при виявлені аденоми гіпофізу);
для жінок – гінекологічне обстеження.
Методи лікування гіперпролактинемії
Гормональний розлад лікують за індивідуальним планом, залежно від причини і симптоматики захворювання. Консервативна терапія спрямована на усунення причин і стабілізацію гормонального тла. Зазвичай проводиться медикаментозне лікування, а при пухлинах гіпоталамуса/гіпофіза – показана операція.
Якщо гіперпролактинемію спровокував прийомом препаратів, їх варто скасувати або замінити аналогами. Через певний час аналіз на рівень пролактину повторюють для визначення потреби у подальшому лікуванні.
Якщо гіперпролактинемія виникла через супутню патологію, наприклад полікістоз або дисфункцію щитовидки, передусім лікують причину. Додатково спеціаліст призначає медикаменти, що знижують пролактин.
При виявленні пухлин гіпофіза спочатку також може бути призначена консервативна терапія. Вона часто сповільнює розростання новоутворення і може зменшити його в розмірах. В окремих випадках, коли пухлина маленька, не росте, а у хворого немає ознак гіперпролактинемії, обирається тактика спостереження. Проте великі пухлини обов’язково видаляють.
З метою профілактики не допускайте гормональних порушень та своєчасно лікуйте супутні захворювання. Також рекомендуємо користуватися гормональними контрацептивами лише після консультації фахівця. При своєчасному зверненні до лікаря та початку терапії гіперпролактинемію успішно усувають медикаментозно. Спеціаліст медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому проведе комплексну і точну діагностику й підбере оптимальну тактику лікування!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ