Синдром Кушинга, або гіперкортицизм – сукупність порушень через надлишок синтезу гормону наднирників. В крові хворого спостерігається стабільно високий кортизол або близькі до нього – кортикостероїди. При цьому у різних людей хвороба має різні прояви.
Терапія спрямована на нормалізацію вироблення гормону кортизолу та попередження ускладнень.
Причини розвитку гіперкортицизму
Патологія може виникнути через кілька причин, зокрема:
новоутворення наднирників, що посилено виробляють гормони;
пухлини шлунку, легень, що починають продукувати кортикостероїди;
новоутворення у гіпофізі, що провокує надмірний синтез гормону АКТ;
гіперплазію наднирників через дію естрогенів, ТТГ та ін. гормонів-подразників.
Також хвороба може розвинутися після черепно-мозкової травми, в результаті складних пологів або після перенесеної інфекції.
Симптоми гіперкортицизму
Ознаки з’являються поступово, і при перевищенні норми в крові проявляються характерні симптоми:
округлена форма та синюшний чи бордовий відтінок шкіри обличчя;
розтяжки на тілі;
вугрові висипання;
ожиріння в зоні живота, натомість – схуднення ніг та уплощення сідниць;
знижений імунітет;
тонка шкіра;
поява множинних синців через ламкість судин;
набряки рук і ніг;
зниження лібідо.
Без встановлення причини патології та належного лікування гормональний розлад погіршує роботу ін. органів і систем організму, призводячи до множинних ускладнень – гіпертензії, тяжких розладів вуглеводно-ліпідного обміну, остеопорозу, діабету та навіть ішемії серця.
Важливо звертати увагу на перші ознаки порушень роботи наднирників і звернутися до лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькму для отримання кваліфікованої допомоги.
Діагностика гіперкортицизму
Діагностувати гіперкортицизм і диференціювати його від ін. патологій – доволі складно. Зазвичай підозра на цю хворобу виникає при наступних симптомах і станах:
характерних розтяжках на шкірі;
локальному ожирінні живота при тонких ногах;
нетиповому діабеті;
наявності гіпертензії, остеопорозу;
виявленні на УЗД/МРТ пухлини наднирників.
Для уточнення діагнозу призначаються наступні обстеження:
Методи лікування
Ключова мета терапії – нормалізувати рівень кортизолу в крові, а також знайти причину, усунути симптоматику і запобігти ускладненням. Хворому показані препарати, що блокують надлишок продукування АКТГ і кортикостероїдів. У випадку порушення через прийом гормонів, препарати відміняються або підбирається ін. гормонозамісна терапія.
Зовнішні прояви, зокрема багряні розтяжки, прибирають лазером. Це безболісний і безпечний спосіб, що безслідно прибирає рубці та гіперпігментацію шкіри, активуючи відновлення клітин.
Щодо розладів ін. систем, наприклад серцево-судинної, то призначають підтримуючі медикаменти. При виявленні пухлини, що провокує посилений синтез кортизолу або кортикостероїдних гормонів, проводять лікування для зупинки росту або зменшення розмірів новоутворення. За необхідності – призначають опромінення або видалення пухлини малоінвазивними хірургічними методами.
Після видалення наднирників пацієнту показана довічна гормонозамісна терапія.
Профілактика захворювання
Головне – не допустити рецидив. Важливо виконувати рекомендації лікаря, дотримуватися режиму дня і здорового харчування. Також в жодному разі не можна ігнорувати прояви депресії, тривожності та ін. станів, що можуть провокувати вироблення кортизолу. При болю в суглобах не бажано вживати НПЗП, а знімати дискомфорт масажами, або прогріванням.
Не ігноруйте найменші ознаки хвороби. Вчасно звертайтесь до фахівця медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому для точної діагностики і проходження ефективного лікування!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ