Бактерія хелікобактер пілорі (Helicobacter Pylori) провокує інфекцію шлунку і дванадцятипалої кишки. Збудник формує лужне середовище, що допомагає йому вижити в кислому агресивному середовищі.
Причини і шляхи зараження хелікобактерною інфекцією
Бактерія проникає в організм через посуд, заражену воду, предмети особистої гігієни, слину тощо. Крім цього, провокуючими факторами є хронічні психічні стреси, незбалансоване харчування та нестача сну. Все це знижує імунітет та робить організм вразливим до розмноження патогенів, зокрема хелікобактер пілорі.
Симптоматика зараження хелікобартерном
Перші ознаки, що сигналізують про необхідність відвідання гастроентеролога:
первинні напади печії або їх загострення;
важкість у шлунку;
біль в зоні шлунку натщесерце, що минає після їжі;
нудота та блювання;
метеоризм;
запори/діарея;
погіршення апетиту, втрата ваги;
запаморочення і слабкість.
Ці ознаки нагадують гастрит, виразку та ін. хвороби, з якими пацієнти звертаються до лікаря. Але небезпека в тому, що інфекція може тривалий час не проявляти симптоми. Без лікування хелікобактер провокує розвиток тяжких ускладнень, зокрема – раку шлунку, тому важливо діагностувати інфекцію ще на початковій стадії. Тож записуйтесь до гастроентеролога медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький», щоб отримати консультацію, комплексне обстеження та індивідуальну схему лікування.
Як діагностують наявність хелікобактер пілорі
Після опитування лікар призначає ряд аналізів для підтвердження діагнозу та вибору тактики лікування. Так, для виявлення інфекції, спровокованої хелікобактер, застосовуються наступні способи:
тест на антитіла в крові – їх наявність говорить про присутність патогену;
тест на дихання – заснований на визначенні уреатної активності хелікобактера;
аналіз калу – антиген у фекаліях теж покаже присутність інфекції;
ендоскопічне обстеження з біопсією.
Методи лікування хелікобактер пілорі
План терапії гастроентеролог розробляє індивідуально, залежно від стадії зараження і стану здоров’я пацієнта. Лікування зазвичай передбачає комбінацію антибіотиків і препаратів, що знижують кислотність шлунку. Додатково показаний прийом інгібіторів протонної помпи, пробіотиків та медикаментів вісмуту.
Також може застосовуватися метод послідовної медикаментозної терапії. У такому разі пацієнт спочатку приймає одну комбінацію антибіотиків з препаратами, що знижують кислотність, а потім один препарат з набору замінюють іншим. Така схема профілактує резистентність хелікобактерного патогену до медикаментів.
Загальний курс лікування триває 1–2 тижні. При вчасному зверненні до гастроентеролога бактерія повністю усувається з організму, а ознаки хвороби зникають.
Також необхідно дотримуватися правильного харчування. Це розвантажить шлунок та прискорить загоєння слизових, полегшуючи біль та підвищуючи ефективність терапії. З меню слід виключити гостру копчену та жирну їжу, кислі фрукти і овочі, алкоголь та міцну каву. Також важливо їсти малими порціями, але часто.
Профілактика повторного інфікування хелікобактером
Щоб уникнути вторинного зараження, дотримуйтесь правил гігієни, здорового харчування та підтримуйте імунітет. За показаннями лікаря іноді може призначатися повторний курс антибіотиків для профілактики.
Після вилікування хелікобактеріозу необхідно певний період оглядатися у спеціаліста та проходити контрольні обстеження.
Інфекція хелікобактер пілорі вражає шлунково-кишковий тракт, а також може протікати без ознак та призвести до ускладнень. Тому завжди дотримуйтесь профілактичних заходів та регулярно обстежуйтесь при наявності хронічних захворювань (гастрит, виразка). Помітивши перші симптоми проблем зі шлунком, одразу зверніться до гастроентеролога медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький», щоб уникнути ускладнень та швидко відновити здоров’я!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ