Хворобою Лайма або кліщовим бореліозом називають осередкове інфекційне захворювання, що викликають бактерії Borrelia. Вони потрапляють до організму через укуси кліща.
Без вчасного лікування ця хвороба може стати хронічною. Одужання можливе лише за умов лікування на перших стадіях. Також якщо видалити кліща протягом перших 48 годин, ризик заразитися залишиться, проте буде мінімальним.
При виявленні кліща на тілі рекомендуємо відразу прийти на прийом до лікаря. Інфекціоністи медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» проведуть огляд та обстеження, встановлять рівень небезпеки зараження і призначать необхідне лікування.
Ознаки інфекції Лайма
Хвороба переноситься іксодовими кліщами, інфікованими від заражених тварин, гризунів і птахів. Активність кліщів – квітень-жовтень, з піком в травні-червні. В цей час варто бути максимально уважним.
Першим симптом бореліозу є червоний плаский висип із світлим центром. Він може поширитись на сусідні зони тіла. Свербіж і біль зазвичай відсутні.
Серед загальних симптомів можна виділити такі:
Хвороба протікає в 3 стадії:
Локалізована – перші 30 діб. Проявляється висипом і супроводжується ознаками грипу: озноб, лихоманка, біль в горлі.
Дисемінована рання – хвороба поширюється по тілу та органах. Відчувається нездужання, оніміння кінцівок, з’являються еритеми.
Дисемінована пізня – розвивається від 3 місяців. Характерний артрит, порушення роботи мозку, сплутана свідомість.
За відсутності терапії бореліоз призводить до хронічного артриту, тяжких аритмій, ураження нервів, енцефалопатії, менінгіту, блокади і запалення оболонок серця. Щоб уникнути цих наслідків, важливо звернутися до спеціаліста в перші дні після укусу кліща або при перших ознаках бореліозу.
Діагностика хвороби Лайма
Лікар вислуховує скарги, проводить опитування та огляд. Також призначаються аналізи:
ІФА – імуноферментний аналіз на антитіла. На локалізованому етапі можливі похибки, тому результат підтверджують за допомогою білкового імуноблоту;
ПЛР – полімеразна ланцюгова реакція, проводять на спинномозковій або суглобовій рідині. Показано для людей з хронічним артритом і ураженнями нервової системи;
МРТ, ЕКГ, УЗД і рентген суглобів – при підозрах на ускладнення на внутрішніх органах.
Також проводиться розгорнутий аналізи крові.
Методи лікування бореліозу
Терапія залежить від ступеня патології та особливостей організму. Основа – антибіотики і симптоматичні препарати для покращення стану і уникнення ускладнень. На ранніх стадіях інфекціоніст призначає антибіотики тетрациклінової групи перорально. На дисемінованій ранній стадії додається лікування кардіологічних та неврологічних проявів. Антибіотики вводять внутрішньовенно. Симптоматично призначаються кардіопротектори, анальгетики та жарознижуючі.
Вчасне антибактеріальне лікування знищує збудника і мінімізує ризики дисемінації. На пізній стадії лікування вимагає тривалого і складного курсу антибіотиків. За тяжких уражень ЦНС і серця внутрішньовенно вводять антибіотики пеніцилінової групи або цефалоспорини. Додатково показані протизапальні нестероїдні препарати для полегшення болю в суглобах.
Хронічна патологія Лайма потребує тривалого спостереження і терапевтичної підтримки суглобів, нервів та інших органів.
Ключовий захід профілактики – уникнення контакту кліщами. Тому при перебуванні на природі кінцівки та голова мають бути прикритими. Також слід користуватися репелентами, що відлякують кліщів. Після прогулянки ретельно оглядайте себе та рідних на наявність паразита. Якщо ж кліщ встиг вкусити, обережно видаліть його пінцетом, промийте та обробіть рану і зверніться до лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» в перші 2 доби – ранній початок терапії підвищує шанси на одужання з уникнення розвитку ускладнень.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ