Скарлатина – інфекція, що виникає на тлі зараження токсигенним гемолітичним стрептококом А-групи. Хвороба зачіпає дітей дошкільного і шкільного молодшого віку. Дорослі завдяки імунітету хворіють рідко.
Скарлатину лікують антибіотиками. Якщо вчасно почати терапію, хвороба мине швидше і без ускладнень, але іноді трапляється атиповий перебіг скарлатини, що ускладнює діагностику.
При виявленні симптомів хвороби радимо якнайскоріше звернутися по професійну допомогу лікарів медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький». Спеціалісти проконсультують, призначать ретельне обстеження та лікування.
Причини зараження скарлатиною
Єдина причина – це зараження стрептококом А. Рецидиви виникають дуже рідко, адже в організмі виробляється пожиттєвий імунітет.
Переносником стрептококу є інша людина, тому заразитися можна повітряно-крапельним шляхом і рідше – контактно-побутовим (посуд, одяг, рушники, постільна білизна тощо).
Як проявляється скарлатина
Захворювання протікає гостро, супроводжуючись високою температурою, ангіною, висипом та інтоксикацією організму.
Серед поширених ознак можна назвати такі:
Симптоми наростають поступово. Спочатку – біль і почервоніння в горлі, нездужання і підвищення температури, що нагадує ГРВІ або грип. На 2–3 день проявляється висипання, що починається на шиї та обличчі, поширюється по тілу та свербить. Зазвичай висипи з’являються на згинах ліктів, паху та пахвах. Також яскравим симптомом скарлатини є чітко виражений носогубний трикутник, що є дуже білим на тлі обличчя.
Без належного лікування скарлатина призводить до інтоксикації наднирників, ураження серця і судин, нервової системи, тяжкої алергії та гнійного запалення усіх систем і органів. Ці ускладнення розвиваються швидко, за 3–4 доби. Вже на 2 день починає розвиватися синовіт, ревматизм, гломерулонефрит та інші патології, тому при підозрах на скарлатину важливо якомога швидше записатися на прийом до лікаря, щоб отримати допомогу та високі шанси на одужання.
Діагностика скарлатини
Інфекція має достатньо специфічні ознаки, тому лікар ставить діагноз при огляді, але атиповий перебіг часто маскується під кір, краснуху та інші хвороби, тому фахівець призначає бакпосів з ротоглотки або носа. Цей спосіб дозволяє виявити А-стрептокок та чутливість до антибіотику.
Додатково призначають наступні обстеження:
загальний і біохімічний аналізи крові;
аналіз сечі;
С-реактивний білок;
УЗД органів порожнини черева, ехокардіографія, ЕКГ.
Методи лікування скарлатини
При лікуванні скарлатини важливо дотримуватися рекомендацій лікаря. Насамперед до курсу лікування входить антибіотикотерапія (пеніцилінова група препаратів). Її розпочинають якомога раніше, щоб пригнітити розвиток стрептококу і мінімізувати ускладнення та інфікування інших органів.
В комплексі залежно від особливостей перебігу хвороби призначають:
антитоксичну сироватку;
антигістамінні препарати;
жарознижувальні;
нестероїдні протизапальні;
полоскання горла відварами трав, або фурациліновим розчином;
інфузію сольовими препаратами (при зневодненні);
мінерально-вітамінні комплекси.
Зазвичай скарлатина лікується амбулаторно під контролем лікаря. Пацієнт має дотримуватися постільного режиму і щадного харчування. Госпіталізація потрібна при розвитку ускладнень.
Для контролю виліковності пацієнт проходить повторний огляд і здає аналізи на антитіла, зокрема – антистрептолізин-О в кількісному та якісному визначенні.
Щоб профілактувати скарлатину, важливо ізолювати хворого від здорових людей (виділити для нього окремий посуд, постіль, рушник тощо). Також потрібно дотримуватися гігієни, провітрювати кімнати, робити вологе прибирання, уникати скупчення людей в періоди загострення інфекцій.
При підозрі на скарлатину відразу звертайтесь до лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» та дотримуйтесь його призначень – це допоможе швидше одужати без ризиків розвитку ускладнень.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ