Сальмонельоз є гострою шлунково-кишковою інфекцією, що спричиняється бактеріями Salmonella й супроводжується інтоксикацією і зневодненням через діарею.
Перебіг інфекції особливо складний для маленьких дітей і літніх людей. В тяжких випадках розвивається хронічна стадія, абсцес та сепсис, тому важливо вчасно діагностувати сальмонельоз і почати його лікування. Тож при ознаках зараження звертайтеся до спеціаліста медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» для ретельного обстеження, визначення стадії хвороби і призначення індивідуальної терапії.
Як відбувається зараження сальмонелою
Основні джерела інфікування:
домашні птахи й тварини;
погано оброблені термічно або несвіжі яйця та м’ясо, заражена вода;
інфікована людина або носій бактерії може заразитися іншого при порушенні правил гігієни.
Для інфекції характерний початок, розвиток і генералізація зараження.
Генералізація розвивається при зниженому імунітеті або запущеному випадку без лікування та супроводжується сепсисом, що в більшості випадків дає летальний результат. Тому записуйтесь до лікаря своєчасно, адже терапія на ранній стадії приносить повне і швидке одужання без ускладнень.
Ознаки сальмонельозу
Інкубація триває від кількох годин до кількох діб. Хвороба може проявитися у різних формах.
Для гастроентеритичної форми характерний гострий початок і різкий розвиток гіпертермії, головного болю, ломоти в м’язах, спазмів у животі, нудоти і блювання, діареї з пінистим водянистим калом.
Гастроентероколітичне зараження проявляється болем у животі, випорожненнями у великих об’ємах з домішками слизу і крові, хибними позивами до дефекації.
Гастритична форма – найлегша й має наступні ознаки: біль у верхній частині живота, нудота і блювання, інтоксикація – гіпертермія, слабкість, головний біль.
Септична інфекція починається з симптомів ураження ШКТ, після чого з’являються сильна лихоманка і потовиділення. Можливе формування осередків гною в нирках, легенях, ендокарді. Шкіра – бліда, живіт – здутий та болючий при пальпації.
Як діагностують сальмонельоз
Для виявлення інфекції важливо вчасно записатися до лікаря. Щоб підтвердити діагноз пацієнта направляють на аналізи – бакпосів калу, сечі, крові, блювоти або тест на антитіла.
Додатково потрібні:
загальні аналізи сечі і крові, біохімія;
копрограмма;
рентген, УЗД на виявлення ураження органів.
Аналізи обов’язково призначаються перед лікуванням антибіотиками. При ускладненнях інфекції хворий проходить огляд і консультації нефролога, кардіолога та ін. профільних спеціалістів.
Як лікують сальмонельоз
Госпіталізація потрібна усім з середньо-тяжким і тяжким ступенем зараження, що небезпечні фоновими патологіями. В інших випадках лікування амбулаторне.
План терапії включає:
дотримання постільного режиму та дієти;
інфузійну детоксикацію та відновлення водно-електролітного балансу (сироватка крові, білкові речовини, розчини солі);
промивання ШКТ;
нормалізацію травлення.
Прийом антибіотиків за індивідуальною схемою є одним з основних терапевтичних заходів при ускладненому сальмонельозі.
Зі стаціонару пацієнт виписується після повного одужання. Робітників харчових закладів і підприємств виписують лише при отриманні трикратних негативних результатах бакпосіву калу, що проводять раз на 2 дні.
Ключові профілактичні заходи від сальмонельозу включають дотримання гігієни і санітарії при роботі з птицею і худобою при обробці тушок/туш; якісну термообробку молока, м’яса і яєць; контроль здоров’я худоби і птиці; обмеження контакту з інфікованими людьми для малюків і людей похилого віку; дотримання особистої гігієни.
Сальмонельоз – це інфекція, що призводить до тяжких наслідків, а при хронічній формі вимагає тривалого і складного лікування. Вчасне звернення до інфекціоніста медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» – гарантія високих шансів на повне одужання без ускладнень!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ