Ортодонтія – галузь стоматології, яка займається лікуванням зубних і щелепних патологій. Для їх корекції найчастіше використовуються брекет-системи – найпоширеніші ортодонтичні конструкції. Вони розташовуються в ротовій порожнині й дають можливість провести ефективну корекцію зубних дефектів і порушень прикусу.
ПОКАЗАННЯ ДО ОРТОДОНТИЧНОГО ЛІКУВАННЯ
Встановлення брекет-систем рекомендується в таких випадках:
аномалії прикусу;
неправильне положення зубів;
непропорційний розвиток щелеп;
скупченість зубів;
порушення дикції, викликане неправильним прикусом.
Суть лікування полягає в постійному переміщенні зубів під впливом дуги брекет-системи. Практика показує, що патології прикусу поправні як у дітей, так і у дорослих, проте дорослим пацієнтам доводиться носити брекет-системи значно довше, ніж дітям і підліткам.
Кращий вік для початку встановлення ортодонтичного апарату – 12–13 років, у період активного зростання постійних зубів. Зазвичай лікування триває від 12 до 15 місяців.
ВИДИ БРЕКЕТ-СИСТЕМ
Усі ортодонтичні конструкції розділяються на чотири основні види:
Металеві брекет-системи – найпоширеніші, вони відрізняються доступною вартістю та надійністю. Найбільш суттєвий їх недолік – естетично непривабливий вид.
Керамічні брекет-системи – спеціально розроблені моделі, які виготовляються із кераміки. Підбираються під колір зубної емалі, тому малопомітні на зубах. Бувають лігатурними та саморегульованими.
Сапфірові брекет-системи – такі конструкції виготовляються з абсолютно прозорих кристалів медичного сапфіра. При контакті зі слиною вони набувають відтінку натуральної зубної емалі. Брекет-системи цього типу мають відмінну міцність, витримують величезні навантаження й прискорюють процес вирівнювання зубів. Єдиний їх недолік – це висока вартість.
Лінгвальні (внутрішні) брекет-систем – моделі «інкогніто», що дійсно непомітні, адже кріпляться на внутрішній стороні зубів. При їх виготовленні можуть використовуватися технології 3d-моделювання, що дозволяють побачити точний результат лікування ще на початковій стадії.
ОРТОДОНТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ ТА ЙОГО ЕТАПИ
На початку лікування ортодонт проводить професійний огляд, при необхідності призначаючи рентгенографію й інші апаратні методи діагностики. Робляться зліпки зубів, на підставі яких і виготовляється ортодонтичний апарат.
Перед встановленням брекет-системи фахівець також може призначити додаткові процедури:
лікування карієсу та пульпіту;
профілактичні процедури (зняття зубного нальоту, фторування);
хірургічні втручання (видалення зубів, корекцію вуздечок губ і язика).
Коли підготовчі процедури пройдені, лікар закріплює брекет-систему на зубах. Після цього пацієнтові необхідно регулярно відвідувати стоматологічний кабінет для корекції конструкції. Залежно від особливостей лікування й тяжкості патології коригувати апарат треба 1–2 рази на місяць.
Закінчується лікування відновним етапом, під час якого закріплюється досягнутий результат. Щоб зафіксувати зуби в правильному положенні, використовують знімні та незнімні ретейнери. Тривалість цього етапу іноді перевищує термін активного лікування у 1,5–2 рази. Без цього зуби можуть повернутися в початкове положення, й лікування доведеться починати наново.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ