Існує досить багато захворювань дихальної системи, але одним із найпоширеніших є бронхіт.
Це запальний процес, який розвивається у слизовій оболонці бронхів (частині легень, яка складається з хрящової тканини й слугує з’єднанням альвеол із трахеєю). При цьому альвеоли не страждають, адже на них запалення не розповсюджується.
Захворіти бронхітом може кожен, незалежно від віку, щоправда у дітей запалення розповсюджується значно швидше, адже бронхіальне дерево значно коротше, ніж у дорослого.
ВИДИ БРОНХІТУ ТА ПРИЧИНИ ХВОРОБИ
Розрізняють дві форми бронхіту: гостру та хронічну. В першому випадку хвороба швидко розвивається, але кашель зникає вже через 7–10 днів й не повторюється тривалий період часу. Хронічній формі характерне покашлювання протягом декілька місяців й розтягнення на місяці та навіть роки.
Розвиток бронхіту спричиняє потрапляння в організм патогенних мікроорганізмів: вірусів, бактерій чи навіть грибків. Найчастіше хвороба стає ускладненням від перенесеного гострого респіраторного вірусного захворювання. Досить часто бронхіт розвивається після сильного переохолодження, а заразитися ним можна повітряно-крапельним шляхом, коли здорова людина мимоволі вдихає мікрокраплинки слини зараженої особи.
Від етіології гострого бронхіту кардинально відрізняються причини виникнення хронічної форми. До таких відноситься паління та постійне вдихання забрудненого повітря. До того ж хронічний бронхіт з часом тільки прогресує, а рецидиви стають все частішими. Саме тому не варто ігнорувати постійне покашлювання, краще звернутися за допомогою до терапевта нашого медичного центру!
СИМПТОМИ БРОНХІТУ
Найхарактерніший симптом будь-якої форми бронхіту – кашель. При гострій хворобі спостерігається спочатку сухий кашель, який через 2–4 дні переростає у вологий (з відходженням мокротиння). При цьому може спостерігатися підвищення температури, загальна слабкість і втрата апетиту. Пацієнти спостерігають важкість у грудній клітині та задишку навіть після легкого фізичного навантаження.
Хронічний бронхіт має нав’язливий характер та проявляється з регулярною періодичністю – мінімум раз на рік.
МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ БРОНХІТУ
Первинна діагностика бронхіту проводиться ще на консультації у терапевта. За допомогою фонендоскопа лікар прослуховує дихання пацієнта та відмічає характер кашлю. Збирається анамнез та фіксується історія хвороби. Пацієнту варто обов’язково вказати наявні хронічні захворювання та періодичність появи кашлю.
До інструментальних методів діагностики бронхіту відноситься рентгенологічне обстеження органів грудної клітини та ультразвукова діагностика легень. Такі обстеження допоможуть виключити можливі ускладнення. В разі прогресування хвороби та відсутності адекватного лікувального ефекту від призначеної терапії може призначатися загальний аналіз крові, який вкаже на обсяг запального процесу та збудник хвороби (вірус чи бактерія).
МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ БРОНХІТУ
Лікування бронхіту потребує комплексного підходу. Лікування гострої форми досить сильно відрізняється від терапії хронічного бронхіту. В першому випадку лікар може навіть не призначати антибактеріальну терапію, якщо стало відомо, що збудником бронхіту став вірус. В такому разі достатньо буде застосування відхаркувальних препаратів на синтетичній чи рослинній основі. Для цього застосовуються різноманітні сиропи, таблетки та пастилки. Досить дієвим є застосовування препаратів через небулайзер.
Лікування загострення хронічного бронхіту складається з прийому антибіотиків, муколітичних та відхаркувальних препаратів. В якості додаткової терапії можуть застосовуватися рослинні, гомеопатичні та вітамінні препарати. В комплексі з синтетичними препаратами вони здатні більш ефективно звільнити бронхи від слизу та зняти бронхоспазм, який і викликає позиви до кашлю.
Окрім прийому лікарських засобів, пацієнту рекомендується дихальна гімнастика, нормалізація вологості у приміщенні, відмова від паління та спрямовані на зміцнення імунітету заходи.
Бронхіт – надзвичайно розповсюджена хвороба, але не варто панікувати. При перших симптомах запишіться на прийом до терапевта медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький». Вже на первинній консультації він зможе з’ясувати попередній діагноз, призначити додаткову діагностику та адекватну, доцільну схему лікування з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.
Ми допоможемо вам дихати вільно та уникнути ускладнень бронхіту!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ