Нормальну роботу організму можна перевірити за допомогою фіксації багатьох факторів, але одними із найважливіших вважається сатурація (насичення артеріальної крові киснем) та частота серцевих скорочень (ЧСС). Саме ці показники мають надзвичайно велике значення, адже кисень – це життєво необхідний елемент, який забезпечує нормальну роботу всіх тканин та органів людини.
Сучасні технології дозволяють медикам контролювати ці два показники за допомогою лише одного апарату – пульсоксиметра. Така процедура називається пульсоксиметрією. Завдяки їй можна «в моменті» перевіряти кількість кисню в організмі та відмічати порушення роботи серця.
ЯК ПРАЦЮЄ ПУЛЬСОКСИМЕТР
Робота пульсоксиметра полягає у випромінюванні променю світла, який по-різному відбивається від молекули гемоглобіну з киснем та без нього. Отримані показники зчитуються та виводяться на екран у вигляді відсотка сатурації. Таким чином можна перевірити, який відсоток еритроцитів (в них містяться молекули гемоглобіну) наповнений киснем.
Нормальною сатурацією вважається 100 %, тобто кожна молекула гему з’єднана з чотирма (нормальна кількість) молекулами оксигену (кисню). Критичними вважаються показники нижче 80–70 %.
Окрім відображення променю від молекул гемоглобіну, пульсоксиметр здатен фіксувати миготливі промені, що виробляються при скороченні серця. Ці дані вказують на частоту серцевих скорочень.
ПОКАЗАННЯ ДО ПРОВЕДЕННЯ ПУЛЬСОКСИМЕТРІЇ
Пульсоксиметрію використовують під час оперативного втручання з задіяннями загального наркозу для контролю роботи організму під час медикаментозного сну. Пацієнти, які лікуються в реанімаційному відділенні, також потребують постійного контролю, тому їм теж одягається пульсоксиметр.
Під час екстрених ситуацій, коли пацієнта перевозять на кареті швидкої, пульсоксиметрія потрібна для контролю стану пацієнта та вчасного надання необхідної медичної допомоги в разі погіршення ситуації.
Лікарі медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» використовують пульсоксиметрію для діагностики багатьох хвороб дихальної системи. Дані пульсоксиметра допомагають оцінити ступінь захворювання, динаміку хвороби та ефективність лікувальної схеми. Окрім цього, ЧСС та сатурація можуть допомогти у діагностиці хвороб серцево-судинної системи та вказати на порушення роботи серця ще на перших етапах захворювання.
Явними показаннями до проведення пульсоксиметрії є наявність наступних симптомів:
ЩО ДІАГНОСТУЄ ПУЛЬСОКСИМЕТРІЯ
Дані пульсоксиметра допомагають діагностувати дихальну недостатність, яка виникає самостійно або при пневмонії (запаленні легень). Окрім цього, за допомогою додаткових обстежень (ЕКГ, УЗД серця, холтерівське моніторування) лікар має змогу діагностувати у пацієнта серцеву недостатність, стенокардію, порушення ритму серця.
Пульсоксиметрія – це не інвазійний метод діагностики, який не потребує жодної підготовки зі сторони пацієнта. Якщо цільовим показником є ЧСС, перед проведенням обстеження краще відпочити та заспокоїтись, адже під час психоемоційного напруження або фізичного навантаження серце скорочується значно частіше, й такі дані вже не будуть достатньо інформативними.
ПРОВЕДЕННЯ ПУЛЬСОКСИМЕТРІЇ
Пульсоксиметрію можна проводити пацієнтам будь-якого віку. Таке обстеження не має протипоказань. Вимірювання проводиться через шкіру, а апарат може кріпитися до різних частин тіла: чоло, вухо, палець. Найзручніший спосіб – це надягання пульсоксиметра на палець. Пацієнт просто просовує палець руки в отвір та чекає декілька хвилин або носить його протягом рекомендованого лікарем часу.
Правильно провести та оцінити результати пульсоксиметрії можна в медичному центрі «Оксфорд Медікал Хмельницький». На основі отриманих даних наш терапевт підбере найдоцільнішу терапевтичну схему та допоможе швидко побороти виявлену хворобу!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ