Іноді, щоб виявити порушення в роботі серця та несприятливі чинники, що призводять до цього, звичайного ЕКГ буває недостатньо. Для спостереження за функціонуванням серця призначається холтерівське моніторування.
На відміну від звичайної кардіографії, що виконується в стані спокою і протягом обмеженого періоду, холтерівське моніторування вимірює ЧСС і ритм серця протягом доби, фіксуючи найменші порушення. Тобто моніторування за Холтером є безперервною тривалою реєстрацією результатів ЕКГ в умовах побутової активності людини з подальшою розшифровкою запису і призначенням терапії. А пройти таке обстеження можна у медичному центрі «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому.
Для чого проводять ЕКГ Холтера
ХМ необхідне для підтвердження діагнозу, у період відміни певних ліків та перевірки призначеної терапії. Методом Холтера можна відстежити, чи є порушення серцевого ритму уві сні і стані спокою, та як змінюються показники під час денної бадьорості.
Також таке моніторування буде корисним для отримання точних даних про роботу серця в різних умовах і рекомендоване, якщо ЕКГ в нормі, але пацієнт відчуває дискомфорт в області серця, раптові короткочасні збої ритму, що можуть не проявлятися в кабінеті лікаря, або біль виникає епізодично, після конкретних подій.
Холтерівський метод оцінює кровопостачання м’яза серця, послідовність і частоту скорочень, а також виявляє низку захворювань на початкових стадіях розвитку:
аритмії – паузи, нерегулярний/миготливий ритм та ін.;
гіпертонію – регулярне підвищення АТ, що перевантажує ускладнює роботу серця;
стенокардію – раптові нападоподібні болі в області серця;
ішемію – порушення кровопостачання серцевого м’яза;
кардіоміопатії – патологічні ураження серця та ін.
При лікуванні пацієнтів з уже наявними патологіями моніторування надасть детальнішу інформацію щодо локалізації ішемічних процесів, допоможе виявити зв’язок між нападами стенокардії та ІХС і умовами, при яких проявляються ці стани, а також проаналізувати характер зміщення та аномалії сегменту ST і різця Т при нападах.
Показання до проведення ХМ
Моніторування Холтера застосовується в комплексі лікування аритмії та ін. патологій серця і судин, а саме:
ІХС різних форм;
вроджених/набутих вадах;
гіпертонії/гіпертензії з епізодами гіпертонічної кризи;
ожиріння та ендокринних розладів;
відновлення після перенесеного інфаркту;
недостатності серця.
Ін. показаннями, при яких слід звернутися до лікаря і провести ХМ, є скарги на запаморочення, епізоди втрати свідомості, задишка, підозри на апное та безсимптомну ІХС, WPW-синдром і синдром видовженого QT-інтервалу, а також для контролю роботи кардіостимулятора.
Моніторування не проводять при гострих запаленнях шкіри грудини, куди мають кріпитися датчики. В усіх ін. випадках дослідження проводяться без обмежень щодо віку і супутніх патологій.
Як проводять дослідження
До грудей пацієнта на чисту суху шкіру чіпляють 6 датчиків з електродами і проводами, до яких підключено апарат, на який ведеться запис ЕКГ. Він маленький і легкий, тому ніяк не заважає людині рухатись, спати та виконувати повсякденні задачі. Моніторування проводиться мінімум протягом 24 годин, але за потреби лікар подовжує цей термін.
Загалом це автоматизована процедура, але протягом носіння апарату з датчиками пацієнту необхідно заповнювати «щоденник Холтера». Там фіксуються наступні дані:
усі активності протягом дня – ходьба, фізичні тренування, хатні справи, психоемоційного-емоційні, розумові навантаження;
різкий перехід від стану спокою до навантажень/емоційного збудження – пацієнт різко встав, піднявся сходами, чогось злякався тощо.
За можливості бажано записувати час того чи іншого заняття/події, що можуть впливати на серцевий ритм, а також відстежувати своє самопочуття після певних активностей, щоб розповісти про це лікарю.
Не нехтуйте найменшими проявами дискомфорту в області серця! Зверніться до кардіолога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому та пройдіть добове моніторування за Холтером, щоб виявити патології та почати лікування на ранніх стадіях!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ