Ви є власником медичного страхового полісу?
Обсесивно-компульсивний розлад, або ОКР – патологічний стан, що супроводжується їх – повторюваними неконтрольованими думками та ідеями, що змушують хворого до компульсій – виконання повторюваних дій.
Багато людей по кілька разів перевіряють, чи вимкнули праску перед виходом з дому, або постійно миють руки. Проте ОКР має тяжкі прояви, віднімає у хворого багато часу та енергії, заважає жити й може зіпсувати відносини з оточуючими. У такому разі рекомендуємо звернутися до фахівців медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому та отримати необхідне лікування.
Нав’язливі ідеї (обсесії) є небажаними думками, асоціаціями чи образами, що викликають у людини страх перед інфекціями, безладом, завдати шкоди собі чи іншим тощо. Повторювані фізичні/розумові дії (компульсії) є певними «ритуалами» – повторення певних фраз, миття і розставляння речей у визначеному порядку, що знижують напругу від нав’язливих думок.
Не всі дії слід вважати ОКР. Хворобою це стає, коли людина витрачає купу часу на виконання ритуалів, що часто є нелогічними, недоречними та навіть абсурдними й заважають іншим сферам життя.
Причини ОКР вивчені не до кінця, проте відомо, що важливу роль тут відіграють генетичні, нейробіологічні та психологічні навколишні фактори. Нейробіологічні і спадкові причини криються в аномаліях розвитку мозку – базальних ганглій або лобових долей. Психологічні фактори виникають через особливості виховання – нетерпимість безладу, перфекціонізм та відповідальність. Зовнішні фактори включають стрес або травмуючий досвід, що формує у людини певні переконання.
Яскрава ознака, коли хворий на ОКР асоціює певну ситуацію чи об’єкт з тривогою, що провокує розвиток компульсивної поведінки, як способу позбутися страху і відновити контроль. Людина може десятки разів перевірити, щоб вікна і двері були зачинені, щоб зменшити тривогу щодо ризику крадіжки, або все миє і дезінфікує, щоб зменшити страх перед зараженням.
Якщо ви помічаєте у себе або близьких подібні ознаки, не соромтеся вчасно звернутися до фахівців. Точно діагностувати це стан і призначити дієве лікування може тільки спеціаліст.
Конкретного способу лікування ОКР як такого не існує. При цьому є методи, що знижують прояви патології та допомагають усунути її негативний вплив на життя. При цьому найважливіша умова в тому, що хворий прикладає максимум зусиль і бажання змінити свою поведінку і відношення до життя.
Допоможе відновити баланс речовин в головному мозку, заспокоїти НС, усунути виражені симптоми перезбудження і тривоги.
Зазвичай показаний прийом селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС). Ці препарати підвищують рівень серотоніну, що сприяє зменшенню симптомів депресії і тривоги, напряму пов’язані з ОКР. Деякі СІЗЗЗ мають в складі флувоксамін, сертралін і флуоксетин.
В деяких випадках необхідний курс трициклічних антидепресантів й антипсихотиків.
Ефективним методом лікування ОКР є сеанси когнітивно-поведінкової терапії. КПТ передбачає запобігання дії та наслідкової реакції. Пацієнта ставлять в умови ситуації, що викликає нав’язливі думки і компульсії, та позбавляють його можливості виконати компульсивну дію. Хворий вчиться терпіти тривожність і страх та замість пустих ритуалів – розробляти більш ефективні стратегії виходу із ситуації.
Також КПТ може складатися із когнітивної реструктуризації, зміни моделей негативного мислення.
Важливе бажання самого пацієнта докладати зусилля і дотримуватися рекомендацій спеціаліста, адже прийом ліків і психотерапія при ОКР іноді можуть тривати дуже довго.
Щоб і надалі боротися з тривогою, важливо бути фізично активним, встановити адекватний графік праці та відпочинку, а також правильно харчуватися.
ОКР – це не фантазії або бажання звернути на себе увагу – це складний діагноз. Звертайтесь по допомогу до спеціалістів медичного центру «Оксфорд Медікал» у Хмельницькому – фахівці допоможуть відновити контроль над думками й повернути загальну якість життя і здоров’я!
Акції
вул. Подільська, 93/1
телефон:
(0382) 70 20 30
(097) 470 20 30
показати - Viber, Telegram
вул. Січових Стрільців, 2/2
телефон:
(0382) 70 20 30
(097) 470 20 30
показати - Viber, Telegram
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом