Нежить або риніт – знайома кожному проблема, яка часто ігнорується пацієнтами, але приносить досить сильний дискомфорт. Виникає хвороба через запальні процеси у слизовій оболонці носа.
Риніт буває алергічного та неалергічного походження. Другий різновид поділяється на гостру, хронічну, атрофічну та вазомоторну форму, кожна з яких протікає по-різному й має свої характерні ознаки.
Неалергічним ринітом можна заразитися від хворої людини повітряно-крапельним шляхом. Алергічний тип – це наслідок порушень всередині організму, й заразитися ним від когось неможливо.
Спровокувати розвиток риніту може досить багато факторів. Найчастіше зустрічаються випадки, коли ринітом супроводжується гостра респіраторна вірусна інфекція. Алергічний риніт розвивається внаслідок впливу подразнюючих алергенів, пилу, хімікатів, диму чи забрудненого повітря. Вазомоторний риніт найчастіше трапляється в результаті неконтрольованого прийому судинозвужувальних препаратів, котрі при передозуванні викликають зворотну реакцію та провокують виділення слизу з носа.
Окрім цього, гормональний фон дуже впливає на розвиток нежиті, особливо це помічають пацієнти з гормональним дисбалансом, вагітні та годуючі мами. До того ж нежить є одним із побічних ефектів деяких протизапальних, антигіпертензивних та заспокійливих лікарських засобів.
Алергічний риніт протікає з певною періодичністю, коли на слизову оболонку впливає подразнюючий алерген.
Нежить має досить яскраву, чітку клінічну картину, але протікає з різною інтенсивністю та протяжністю, залежно від різновиду патології:
Гострий риніт – характеризується сильним запаленням та набряком слизової оболонки, котрі проявляються з обох сторін носа. При цьому може синтезуватися досить велика кількість прозорого, жовтуватого або зеленкуватого слизу. Пацієнту складно дихати носом, може втрачатися нюх.
Вазомоторний риніт – виникає часте чхання. Такий симптом спричиняється застоєм в слизовій оболонці. Окрім чхання, пацієнта турбують активні виділення з носу.
Хронічний риніт – це нежить, який триває більше 90 днів та супроводжується сильним набряком носа і звуженням носових ходів.
Атрофічний риніт – його можна віднести до хронічного різновиду, але його особливістю є стоншення (атрофія) слизової оболонки.
Загальними симптомами для кожного підвиду виступає свербіж, печіння та закладеність носу, головні болі, втрата нюху, важкість носового дихання, загальна слабкість. Особливу роль грає психоемоційний фактор: внаслідок вищеперелічених ознак пацієнти відчувають апатію, роздратованість і високу збудливість.
Постановка діагнозу відбувається під час огляду лікарем-отоларингологом. Зазвичай вистачає візуального огляду та збору анамнезу. Отримані дані дозволяють чітко розрізнити тип та форму риніту й призначити доцільне лікування.
В якості додаткового обстеження при алергічному риніті лікар може перенаправити пацієнта до алерголога, призначити аналізи крові та алергопроби для визначення провокуючих алергенів.
Лікування залежить від різновиду патології. Гостра форма досить ефективно лікується фітопрепаратами, гомеопатичними засобами, а також судинозвужувальними спреями, які потрібно приймати суворо за рекомендацією лікаря (передозування може спричини лише погіршення). Для змащення слизових оболонок застосовуються ефірні масла, а для полегшення відходження слизу пацієнту рекомендується використовувати сольові розчини.
При асоціації риніту з вірусним захворюванням отоларинголог може призначати противірусні препарати. Алергічний риніт потребує додаткового прийому антигістамінних засобів, які нівелюють вплив алергенів та знімають набряклість.
До загальних рекомендацій відноситься споживання теплих напоїв, регулярне провітрювання кімнати та забезпечення нормальної вологості повітря (надто сухе повітря лише ускладнює хворобу).
Нежить не сприймається серйозно, і пацієнти часто вважають, що риніт мине сам собою. Така думка хибна, адже ігнорування проблеми може призвести до появи ускладнень: переходу у хронічну форму та розповсюдження запального процесу в інші ЛОР-органи (отит, фарингіт, синусит, бронхіт).
Щоб уникнути ускладнень та швидко позбутися нежиті, варто записатися до лікаря-отоларинголога медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький»! Вже на первинній консультації ви отримаєте необхідні призначення та якнайшвидше розпочнете терапію.
відділення: Отоларингологія
Акції
вул. Подільська, 93/1
телефон:
(0382) 70 20 30
(097) 470 20 30
показати - Viber, Telegram
вул. Січових Стрільців, 2/2
телефон:
(0382) 70 20 30
(097) 470 20 30
показати - Viber, Telegram
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом