Кордони особистості є незримою межею, що відділяє почуття, потреби та простір від оточуючих, створюючи почуття безпеки. Вибудовування, правильне окреслення і відстоювання кордонів є кроком до самоповаги, дає свободу і незалежність, дозволяючи будувати здорові відносини.
Порушення чужих кордонів та незнання своїх викликає агресію та роздратування, які важко зупинити. Згодом це руйнує не лише стосунки, а й саму особистість, адже людина відмовляється від свого «Я».
Щоб навчитися будувати свої кордони, не псуючи відносини, варто звернутися до психолога. У медичному центрі «Оксфорд Медікал Хмельницький» працюють досвідчені фахівці, робота з якими допоможе розібратися з цим питанням.
Якими бувають кордони
Існує 5 категорій меж:
фізичні – ви вирішуєте, хто і як може вас торкатися, та скільки простору вашому тілу потрібно для комфорту;
сексуальні – встановлення рівня допустимих дотиків, в певний час, від певної людини;
матеріальні – визначення, хто і яким вашим майном вправі користуватися (позичання грошей, одягу чи ін. речей);
емоційні – утримання від зайвих висловлювань, порад чи критики, розкривання секретів тощо;
ментальні – наявність переконань і цінностей та вміння неупереджено вислухати іншу думку, навіть якщо вона не співпадає з вашою.
Ознаки порушення кордонів
Іноді важко помітити, коли хтось перетнув межу. Але деякі реакції яскраво про це свідчать:
тривога, невдоволення і стрес у стосунках;
відчуття сорому чи провини при озвучуванні прохань;
вторгнення у ваш особистий простір без згоди;
відчуття маніпулювання, емоційного тиску.
Яскраво про порушення меж говорять осуд, звинувачення, знецінення почуттів, надмірний контроль.
Чому необхідно вибудовувати власні кордони
Відсутність кордонів призводить до стресу і вигорання, що тягне зниження продуктивності та знесилення. З’являються образи та прихований гнів через ігнорування своїх істинних потреб і терпіння зневаги. Згодом знижується самооцінка, що призводить до аб’юзивних відносин, які ментально «знищують».
Натомість пошук та вибудовування власних міцних кордонів та робота з психологом над умінням відстоювати свої межі стане ключем до здорових стосунків та впевненості. Процес передбачає визнання своїх потреб, вимог і бажань. Ви ставите власні цінності в пріоритет, що захищає від неповаги та емоційного вигорання.
Психолог на сеансах допомагає усвідомити та окреслити для оточуючих свої межі, показуючи, що для вас – прийнятно, а що – неприпустимо.
Виявлення порушення кордонів та психологічна робота над їх вибудовуванням
При роботі з психологом проводиться консультація, опитування та за потреби – різні тести, щоб зрозуміти тип темпераменту та деякі риси характеру і психіки. Спеціаліст допомагає розпізнати, де та коли кордони були порушені, та чи були вони взагалі. Після цього запропонує вийти за межу звичних реагувань та відслідкувати, що стримує істинну реакцію до відстоювання інтересів – страх посваритися, бажання залишитися «хорошим» тощо.
І в цей момент слід обрати, зберегти себе або поступитися цінностями та віддати контроль над собою іншому.
На завершення – важливо усвідомлено, просто і впевнено виразити прохання, показавши, що так з вами не можна робити.
Також психолог надасть рекомендації та інструменти, як зорієнтуватися у встановленні кордонів, попрацювати над самооцінкою. В цьому допоможуть методи саморефлексії, практика турботи про себе, медитації, навички асертивного спілкування, розвиток вміння говорити «ні» та багато ін.
Пам’ятайте, що чужа негативна реакція на ваші кордони ніяк не стосується вас, адже різкі зміни в поведінці у поступливої людини – дратує тих, хто цим користувався. Люди, які готові будувати теплі стосунки, адекватно сприймуть ці правила, інші – просто підуть з вашого життя.
Власні кордони існують не для відгородження від інших, а для турботи про себе та побудови глибоких відносин з людьми. Записуйтесь до психолога медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький», щоб навчитися чути та впевнено відстоювати себе!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ