Почуття втрати є глибоким емоційним стражданням, викликаним втратою когось або чогось важливого для людини. Втрата буває як тимчасовою при тривалій розлуці, так і постійною, коли близька людина помирає. І найбільшим болем супроводжується саме втрата людини через її смерть.
Такий стан може поєднувати безпорадність, смуток, гнів, розпач і провину. І, на жаль, кожному рано чи пізно доведеться пройти через біль та нелегкий процес прожиття втрати.
Перший період з моменту втрати – найтяжчий. І, щоб впоратися зі своїми відчуттями, повернути зв’язок з цінностями та відновити ресурс, краще звернутися по допомогу до психолога – фахівці медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» нададуть усю необхідну допомогу та психологічну підтримку, щоб ви в комфортному для себе темпі продовжили жити далі – з теплою пам’яттю про дорогу людину.
Що є нормальною реакцією на втрату
Часто на консультації звучить питання, чи нормальна гостра емоційна реакція на втрату? Спеціалістами доведено, що це – нормальна реакція на горе, навіть якщо на певний час людина «випадає» з життя.
Але, якщо ваш стан унеможливлює життєдіяльність взагалі та надовго (понад року), це свідчить про ускладнену реакцію і травмування. В даному випадку допомога психолога – необхідна.
Особливості ускладненої реакції на втрату
Про ускладнене горювання можна говорити, якщо жалоба не втихає з часом, а прожиття втрати залишається в мертвій точці. Іноді це постійна туга, біль і спогади. Проте існують випадки нездатності людини повернутися до життя та втрата його сенсу, повне емоційне «оніміння» або навмисне уникнення будь-яких нагадувань про людину, що є захисною реакцією та втечею від реальності.
Серед інших проявів – депресії, травми, ПТСР тощо.
У складних випадках – самогубство, втрата дитини та ін. трагічних ситуаціях професійна підтримка необхідна якомога раніше. Це допоможе не впасти у відчай та легше прожити болісні відчуття і почати відновлення.
Фахівці нашого медцентру проводять консультування, практичні сеанси та надають повну психотерапевтичну допомогу залежно від стану людини, яка переживає втрату.
Проживання втрати і часові межі
Етапи та емоційні прояви завжди індивідуальні й можуть змішуватися чи взагалі не проявлятися:
1–3 місяці – туга, емоційний біль, порушення сну, тривога, страхи, відчуття несправедливості життя;
3–9 місяців – апатія, депресія, втрата себе, поява залежностей, після чого настає полегшення;
1–2 роки – змирення із втратою та поступове загоєння рани, відновлення рівноваги.
Але для декого прожиття втрати – важче, ніж здається. Тому, якщо пройшло достатньо часу, але ви не відчуваєте, що можете впоратися з горем, краще проконсультуватися з психологом. Фахівець допоможе пережити емоції та вирішити інші тривожні питання, пов’язані з втратою і смертю, та знайти методи адаптації до життя.
Психологічна допомога при прожитті втрати
Одним з психологічних методів переживання втрати є подвійна адаптація, що нагадує модель човникового бігу:
орієнтація на втрату, її визнання і прийняття – людина зосереджуються на визначенні сенсу втрати та її прийнятті;
орієнтація на відновлення – спрямована на адаптацію через пошук нових навичок та переосмислення особистості.
Також для відновлення на перших стадіях важливо не подавляти свої почуття, але налаштовуватися, що людину вже не повернути, і ви не можете на це вплинути. Фахівці радять не забувати про здоров’я, по можливості – повноцінно харчуватися, помірно рухатися і спати, адже втрата сильно виснажує. Якщо відчуваєте сили, допомагайте оточуючим і робіть необхідні повсякденні речі без важливих рішень. Це поверне впевненість.
Обов’язково зверніться до психолога медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький», щоб прожити втрату менш травматично та більш усвідомлено, не втрачаючи себе та сенс життя. Пам’ятайте, що жити далі – не значить забути близьку людину. Біль приглушиться, але навіть пережита втрата і спогади стануть частинкою вас самих.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ