Краще середовище для виховання дитини – рідна сім’я, проте якщо доводиться замінити її прийомною, нерідні батьки повинні мати достатню психологічну підготовку до складного процесу налагодження стосунків.
Для цього доречно звернутися по допомогу до професійного психолога. Фахівці медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» працюють із сім’ями з непростим укладом, допомагаючи налагодити відносини між членами родини та прискорити адаптацію та набуття гармонії.
Чому в сім’ї з нерідними членами є складнощі в стосунках
Побудувати гарні взаємини і довіру в такій родині – дуже важливо, адже і прийомні батьки, і дитина можуть відчувати дискомфорт.
Діти в силу незрілої психіки відчувають складні емоції при появі нових батьків, особливо якщо дитина – з дитбудинку. Ці діти змалечку відчувають самотність і страх бути знову покинутим, тому від прийомних батьків необхідні час і терпіння.
Нерідні діти спочатку відчувають шок, подив, злість та ревнощі. З іншого боку, дитина може мріяти, щоб її забрали в родину, але все одно почувається незатишно і тривожно через недовіру та підозрілість. Але при поступовому встановленні контакту напруга спадатиме, і це дасть дитині почуття безпеки в новій родині й стане кроком до її здорового розвитку.
Часто батьки передбачають, що взаємини з нерідними дітьми будуть непростими, і намагаються морально підготуватися. Але стикнувшись з реальністю, виникає ступор, відчуття безпорадності або злість. Так само у потенційних вітчима або мачухи виникають проблеми у стосунках з дітьми своєї пари – через неприйняття, недовіру та непорозуміння. Психолог нашого медцентру допоможе вирішити ці проблеми та правильно побудувати стосунки.
Діагностика атмосфери в сім’ї та психологічна робота з родинами з нерідними членами
Щоб допомогти дорослим побудувати стосунки з нерідними дітьми, спеціаліст проводить бесіду та з’ясовує психологічну обстановку в родині, наявні проблеми та складнощі у стосунках між самими дорослими та дітьми.
У складних ситуаціях психолог може проводити роботу і з батьками, і з дітьми окремо або спільно. Методи підбираються індивідуально, залежно від історії дітей та батьків, віку і статі дітей та їх попереднього досвіду, атмосфери в новій сім’ї тощо.
Важливо пам’ятати, що прийомна дитина не здатна до тривалої і стабільної прихильності, тому може бути неконтрольованою та маніпулювати уходом з дому та висловлювати бажання повернутися в притулок.
В даному випадку треба набратися терпіння, але при цьому не піддаватися на маніпуляції. Психолог підкаже, як пережити кризу, не впадаючи у вигорання, та надасть рекомендації, як спілкуватися з травмованою дитиною і поступово вселити в неї віру, що вона в цій сім’ї – назавжди.
Патологічна прихильність розвивається і у дітей, яких зневажали і нехтували навіть банальною потребою в годуванні. Такі діти навчилися не відчувати свої бажання та біль, тому вони стають жорстокими, тривожними і закритими. Психолог працює з батьками в напрямку формування у дитини довіри до світу та надання їй відчуття безпеки.
Також в рамках психологічної роботи спеціаліст пояснить:
як привчити прийомну дитину до дисципліни і правил, прийнятих в сім’ї,
встановити кордони, не порушуючи потреби самої дитини;
грамотно працювати з емоціями.
Для нерідних батьків важливо терпляче ставитися до реакцій дитини, поки вона звикне до вас, підтримувати єдиний стиль виховання з іншим із батьків, поважати кордони дитини, пропонувати свою допомогу, але не нав’язуватися.
Також не намагайтеся замінити дитині біологічного батька чи матір та ніколи не кажіть про нього/неї нічого поганого, якщо один з батьків покинув родину. Прийомні дітки та діти з неповних сімей мають свої психотравми, але дорослі в силах дати їм почуття безпеки та безумовної любові.
Маєте труднощі з побудовою стосунків з нерідними дітьми? Запишіться на консультацію психолога медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький» та сформуйте теплі відносини, щоб виростити психологічно здорову особистість!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ