Емоційним вигоранням називають емоційне, фізичне та розумове перевантаження, що характеризується зниженням працездатності, мотивації і негативним відношенням до себе та оточуючих.
При вигоранні людина постійно відчуває розбитість, моральну втому та занепад сил навіть після вихідних. При цьому втома поширюється не лише на професійну діяльність, а й на сім’ю та соціальні зв’язки. З часом вигорання призводить до психоемоційного виснаження та проблем із фізичним здоров’ям. Щоб цього не сталося. Радимо звернутися по допомогу психолога медичного центру «Оксфорд Медікал Хмельницький».
Чому виникає емоційне виснаження та вигорання
До ключових причин вигорання можна віднести тривалу та надмірну емоційну і фізичну напругу. Також виснаження виникає через хронічний стрес на роботі, відсутність повноцінного відпочинку, виконання великої кількості рутинних задач та порушення балансу між особистим життям і роботою.
Якщо ігнорувати перші дзвіночки вигорання і не давати собі зробити паузу, можна взагалі втратити інтерес навіть до улюбленої справи, стати дратівливим, конфліктним та напруженим. Крім цього, порушується концентрація та пам’ять, виникають розлади сну та інші неприємності, які з часом лише погіршуються.
Як розпізнати наявність емоційного вигорання
Синдром вигорання проявляється по-різному, але до загальних симптомів можна віднести такі:
невдоволення роботою;
почуття самотності та відстороненості в колективі та родині;
пригніченість та апатія;
прояви цинізму та песимізму, що раніше було вас невластиве;
слабкість;
порушення режиму дня та харчової поведінки.
Також яскравою ознакою того, що важливо звернутися до спеціаліста, є постійне бажання втекти від людей і задач та усамітнитися в тиші.
Маючи бодай 2-3 таких симптоми, не ігноруйте свій стан – зверніться до психолога по допомогу. Фахівець проведе консультацію, визначить стадію вигорання та надасть дієві рекомендації, як відновити ресурси та повернутися до радісного та енергійного життя.
Стадії емоційного вигорання
Загалом виділяють наступні фази бернаута, тобто емоційного виснаження:
надмірні амбіції;
підвищена старанність, перфекціонізм та робота поза нормою;
нехтування звичайними потребами – від нормального харчування до сну;
відсунення друзів, родини, хобі на задній план;
наростання дратівливості та звинувачення у своїй втомі начальника, чоловіка, дітей;
агресія на зривання на близьких;
психічний/фізичний колапс, з якими неможливо впоратися самотужки.
Щоб не допустити таких наслідків вигорання, вчасно прислухайтесь до себе та звертайтесь до спеціаліста.
Психологічна допомога при вигоранні
Ключовим інструментом успішної психологічної допомоги людині, яка має емоційне вигорання, є комплексна робота, яка починається з консультації та відвертої розмови. Психолог діагностує стан клієнта, стадію його виснаження й знаходить причини, що до цього призвели.
Під час роботи фахівець застосовує різні практики гештальт когнітивно-поведінкової терапії;
усвідомлення своїх фізичних потреб – в процесі напруги чи втоми та їх проявах в тілі людина вчиться співставляти їх з емоційним тлом. Це дозволяє не ігнорувати їх, а вчасно давати собі відпочинок, не чекаючи, поки «чаша переповниться»;
пошук особистісних конфліктів – психолог допоможе пропрацювати негативні переконання, узагальнення і катастрофізацію подій, перфекціонізм та ін. установки;
описування емоцій – проговорювання та конкретизація відчуттів в певних ситуаціях допоможе точніше зрозуміти свої емоції, проробити їх та розвантажити психіку;
зміцнення своїх кордонів – спеціаліст допоможе побудувати на навчитися свідомо відстоювати власні межі, не дозволяючи іншим перекласти на вас зайві обов’язки.
Самопідтримка вкрай важлива для емоційного здоров’я та збереження енергії для гармонії в усіх сферах життя. Робота над собою та з психологом нашого медцентру допоможе розпізнати ризик вигорання та вберегтися від нього. Тож записуйтесь на консультацію та зробіть крок до вільного та повноцінного життя вже зараз!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ